
Як повідомляв нещодавно портал ТСН, гормональний розлад у 25% випадків стає причиною набору зайвої ваги. Насамперед це може бути пов'язане саме зі збоєм у роботі щитовидки, коли вона починає "лінуватися", виробляючи менше гормонів, ніж це необхідно в нормі. Що це за гормони? Вони називаються тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3).
Одне із завдань гормонів Т4 і Т3 - контроль основного обміну в організмі людини. Відповідно, коли рівень цих речовин патологічно знижується при гіпотиреозі – знижуються й основні метаболічні функції, включаючи водний баланс. Внаслідок цього накопичується зайва рідина, з'являються набряки на руках, ногах та обличчі. Надлишок води провокує набір ваги.
Головне, чого не можна робити, виявивши у себе підвищену набряклість – намагатися "зігнати" її за допомогою сечогінних препаратів. Насамперед необхідно здати аналізи на вміст у крові гормонів:
- ТТГ (тиреотропного гормону)
- FT3 (вільного трийодтироніну)
- FT4 (вільного тироксину).
Крім того, рекомендується здати аналіз і на латентну (приховану) інсулінову резистентність – стан, коли в організмі знижується чутливість до інсуліну. Ця патологія часто супроводжує гіпотиреоз, але рідко діагностується на ранній стадії - адже вона теж сприяє набору зайвої ваги.
Важливо розуміти, що гіпофункція (недостатня функція) щитовидки – захворювання дуже поширене, особливо у жінок. Але його симптоми часто бувають неспецифічними, що ускладнює діагностику: проблеми, що розвинулися через гіпотиреозу, нерідко списуються на стрес, "неправильний" спосіб життя і харчування, вікові зміни в організмі й т. д.
Тому при неконтрольованому наборі зайвих кілограмів варто в першу чергу перевірити щитовидну залозу, особливо якщо окрім надмірної ваги присутні один або кілька з таких симптомів:
- зниження імунітету, почастішання застуд;
- проблеми із пам'яттю, навчанням;
- "загальмовані" реакції;
- апатія, денна сонливість, почуття постійної втоми, млявості;
- випадання волосся, їх сухість і підвищена жорсткість;
- огрубіння, потовщення та висушення шкіри;
- непереносимість низьких температур, відчуття холоду навіть у теплі;
- у жінок – вторинна аменорея (відсутність менструацій, тривалі затримки) та/або гіперменорея (дуже рясні менструації);
- запори.
Пам'ятайте, що всі захворювання щитовидної залози, навіть набагато серйозніші за гіпотиреоз, лікуються в наш час дуже успішно. Але при цьому вкрай бажано "ловити" їх на ранніх стадіях – тоді терапія буде максимально ефективною та не надто тривалою.
Піклуйтеся про свій організм, допомагайте йому справлятися з проблемами, що періодично виникають, і будьте здорові!
Увага! Самолікування може завдати шкоди вашому здоров'ю!