этот материал доступен на русском

Bloomberg: Вакцина від коронавірусу врятує світ лише за однієї умови

16:17, 29 липня 2020
Зарубіжні новини
4719 0
Ілюстрація / REUTERS

Якщо пощастить, одна з цілої низки перспективних вакцин від COVID-19, які зараз проходять випробування на людях, буде схвалена регуляторами. І це може статися навіть що зими.

Але чиновники органів охорони здоров'я стривожені однією проблемою. Що буде, якщо велика кількість людей не захочуть робити щеплення? Про це пише Bloomberg. Вакцини рятують життя мільйонів людей щороку. Однак, завжди існував невеликий, але ярий контингент противників щеплень, які відкидали всі наукові докази, віддаючи перевагу теоріям змови про імунізацію. Нажаль, в ході нинішньої кризи їхні ряди стали тільки більшими.

Читайте такожСША не виключають поставок вакцин від коронавірусу за кордон

Національні органи охорони здоров'я, а також ВООЗ грають в запеклу гру, намагаючись розвінчати все нові теорії змови й виправити дезінформацію. Боротьба з ворогами вакцин важлива, але це лише частина картинки. Більша небезпека - це більш широка невпевненість в таких препаратах. Що як раціональні люди, які роблять щеплення від грипу й вакцинують своїх дітей і які готові взяти участь в зупинці цієї пандемії, тепер мають переживання, на які уряди й органи охорони здоров'я не звертають уваги?

ВООЗ внесла недовіру до вакцин в список 10 найголовніших загроз для глобального здоров'я. У червні опитування, проведене YouGov, показало, що кожен шостий респондент у Великій Британії "точно" або "швидше за все" не збирається робити щеплення від коронавірусу. Опитування CNN в травні виявило, що третина американців не хотіли б отримати вакцину, якби вона існувала. Як і все інше у США, різниця у поглядах до вакцин збігається з лінією партійного поділу. 81% демократів і лише 51% республіканців готові зробити щеплення.

Частково скепсис пов'язаний з недовірою до великих фармакологічних компаній, частково з недовірою до уряду, а частково з тим, що минуло дуже багато часу після закінчення ери, коли людство жило в страху перед великою кількістю хвороб, від яких тепер нас захищають вакцини.

Читайте такожNewsweek: Вчені Ізраїлю перевірили, наскільки безпечна швидка розробка вакцин від COVID-19

Доктор Ентоні Фаучі, який став головним експертом з інфекційних хвороб в США, сказав, що вакцина з ефективністю на рівні 70-75% не створить колективний імунітет, якщо її приймуть лише дві третини суспільства. А без колективного імунітету економіки не зможуть повернутися до старих темпів. Тому для урядів дуже важливо подбати не лише про запуск програми імунізації, а й щоб люди скористалися нею. Але якщо очікування від вакцини будуть перебільшені, якщо ризики не будуть чітко пояснені або якщо виникнуть проблеми з доставкою, довіра до влади, інститутів і навіть експертів може бути підірвана ще більше. І наслідки для громадського здоров'я й економіки будуть дуже тяжкими. Важко уявити інший період в історії, коли так багато залежало б не лише від науки, а й від того, як про неї повідомляють.

Один з викликів для органів охорони здоров'я - це переконати людей, що вакцини, розроблені "зі швидкістю світла", не менш безпечні, ніж ті, робота над якими тривала більше десятиліття. Їм доведеться чітко сказати, в чому полягає невизначеність. Наприклад, навіть після клінічних випробувань важко сказати напевне, як вакцина події у випадку людей з різними додатковими хворобами. Чи буде дія вакцини довготривалою і яким буде вплив повторної дози, якщо знадобиться додатковий укол для підвищення дії?

Читайте такожЩеплення від COVID-19 доведеться робити щорічно - інфекціоніст

Більшість розвинених країн створили системи повідомлення про побічні дії вакцин і ліків саме через те, що не можна напевне сказати, як вони подіють на окремі групи населення. У США така система називається VAERS. У Великій Британії дії "схема жовтої картки". Хоча у рідкісних ситуаціях вакцини були пов'язані з появою серйозних захворювань, дослідники не знайшли зв'язку між перевіреними часом вакцинами й побічними діями у більшості випадків. Але це не зупинило поширення неправильної інформації. Сплутане і безвідповідальне інформування теж не допомогло справі.

"Факт, що вакцини розробляють за такий короткий час, став причиною занепокоєнь", - сказала старший науковий співробітник Школи фармакології Університетського коледжу Лондона Оксана Пижик.

"Ми не можемо халтурити в цьому процесі, тому що антинауковий рух має дуже потужний імпульс", - додала вона.

Пижик зауважила, що існують й інші занепокоєння окрім тих, які пов'язані з ефективністю й безпекою вакцин. І урядам варто звертати увагу на них теж. Одне з таких занепокоєнь - це ризик поширення підробок. ВООЗ стверджує, що кожен десятий продукт в обігу в країнах з низькими і середніми доходами насправді фальсифікований або не відповідає стандартам.

Читайте такожВ Італії анонсували старт продажів вакцини від коронавірусу: названо ціну препарату

Фальсифікат призводить до отруєння, появи невиліковних хвороб й інших небезпечних наслідків. В ООН виявили, що підробка всього: від масок до медичних препаратів, - на підйомі в часи пандемії COVID-19. Вакцини теж можуть стати жертвою цієї тенденції. Чиновники вже виявили, що фальшива ізраїльська вакцина від коронавірусу продавалася в Південній Америці.

Будь-які сумніви в якості вакцини, які можуть бути спричинені неналежним зберіганням і транспортуванням, обов'язково вплинуть на довіру. І ця довіра випробовувалася на міцність ще до пандемії.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter