
Зневоднення - рідкісна проблема для Європи 21 століття. На жаль, через війну в Україні ця біда прийшла в багато українських домівок. Багато жителів країни зараз повністю або частково позбавлені доступу до питної води. УНІАН розповість, як розпізнати і лікувати зневоднення у дорослих і дітей.
Симптоми зневоднення у дорослих
Зневоднення спостерігається при втраті організмом понад 10% води. При зневодненні порушується робота всього організму і змінюється кислотно-лужний баланс.
У дорослих зневоднення проявляється наступним чином:
- сильна спрага;
- сухість у роті;
- сонливість;
- важкий і розпухлий язик;
- бліда шкіра;
- знижена температура;
- холодний піт;
зниження обсягу сечі або її повна відсутність;
втрата ваги.
Зневоднення може посилитися при блювоті і проносі, а також прийомі сечогінних препаратів. Важче переносять зневоднення вагітні та люди похилого віку, а також власники проблем з серцем і нирками.
Зневоднення у дітей
Дитяче зневоднення може виникати не тільки через недостатнє вживання води, але і проблем зі шлунково-кишковим трактом: діареї, проносу, блювоти, рясного потовиділення, діурезу. Все це прискорює виведення води з організму.
Симптоми зневоднення у дітей наступні:
- сильна спрага - головний симптом;
- аномальне дихання (занадто швидке або занадто повільне);
- блідість шкіри;
- слабкість;
- часті позиви до сечовипускання;
- плач без сліз
Перша допомога і лікування зневоднення
При підозрі зневоднення потрібно якомога швидше викликати швидку допомогу. Хворому потрібно пити воду з електролітами. Не можна пити багато води за раз - це може спровокувати блювоту. Також відновити баланс електролітів допоможе розчинений у воді препарат Регідрон.
Якщо під рукою немає води з електролітами, доведеться приготувати домашній розчин. Для цього половину чайної ложки кухонної солі і стільки ж соди розчиняють в одному літрі води. Потім додають 4 столові ложки цукру. Пити розчин часто невеликими порціями.