П'ятниця,
22 вересня 2017
Наші спільноти

ДумкаЧому Україні не варто розраховувати на миротворців ООН

Слабка ефективність Ради Безпеки ООН не дозволяє утворити миротворчу Місію ООН на Донбасі.

Один голос Москви проти решти членів Ради Безпеки – і уся функція ООН зводиться лише до висловлювання "стурбованості".

Санкції - річ довгограюча, а люди гинуть тут і зараз

Я два роки спостерігав за тим, як Україна намагається пробити бетонну стіну міжнародної дипломатії у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку. Безперечно, певні успіхи є – у світі чітко знають, що Крим відняли незаконно, а на Сході України воюють проросійські бойовики, котрих напряму - і зброєю і людьми, підтримує російська регулярна армія.

Звісно, у введенні санкцій проти Росії, чималу роль зіграла ООН. Але санкції - річ довгограюча. А люди гинуть тут і зараз.

Миротворчої операції ООН на Донбасі не буде – це вже остаточно ясно, хоча ще півроку тому, українське МЗС ще плекало на це надію. І взагалі, з миротворчими операціями в ООН не все гаразд. Це з’ясувалось на останньому засіданні Ради Безпеки, на якому обговорили проблеми миротворчого контингенту у світі. Це було найдовше засідання за останні роки – Радбез працював майже дванадцять годин – і Послам було про що поговорити. І вкотре Представника Росії Віталія Чуркіна зловив на брехні Посол України в ООН, Володимир Єльченко. Але до цього, зрештою, усі вже звикли. Під час засідання виявились набагато важливіші моменти:

"ООН сповнено рішучості працювати колективно, аби підтримати держави усього світу у справі захисту їхніх громадян, а також для того, аби переконати сторони конфлікту виконувати свої обов’язки. Але навіть найефективніша миротворча місія не зможе захистити кожну цивільну особу" — заявив на Радбезі Генеральний секретар ООН Бан Кі Мун.

Головні негаразди "блакитних касок" – повільна комунікація всередині контингенту, обмежені повноваження, і слабка ефективність самої Ради Безпеки.

Бездіяльність Радбезу ООН під час геноциду в Руанді, а також неефективність миротворчого контингенту під час етнічних чисток у колишній Югославії у середині дев’яностих, примусили ООН кардинально змінити підхід до миротворчих операцій. Було проведено велику роботу, але незважаючи на окремі успішні місії у Африці і на Близькому Сході, нерішучість та безініціативність командування й досі залишаються однією з головних проблем.

Серед інших труднощів - протидія приймаючої сторони, погана координація всередині контингенту, а також дисципліна серед самих миротворців, і яскраве підтвердження тому - сексуальні скандали у Судані, Либерії та Конго.

Наразі тільки один голос Москви гальмує усі мирні ініціативи ООН

Але не все так погано - на фоні бездіяльності Радбезу, багато країн учасниць ООН виступають за франко-мексиканську ініціативу відміни права на вето у Раді Безпеки, якщо йдеться про масові жертви у зоні конфлікту. Тоді Радбез зможе ухвалювати рішення простою більшістю голосів. За такіх умов – розгортання "блакитних касок" на Донбасі, питання у принципі, вирішене.

Але до втілення цієї ініціативи – мине ще багато часу.

Наразі у Євросоюзі обговорюється утворення озброєної поліцейської місії на Донбасі. Але зважаючи на неоднозначну репутацію спостерігачів від ОБСЄ, а також інертність МЗС у просуванні цього питання, ця перспектива також зависла у повітрі.

І наостанок. Дійсно, це факт, що наразі тільки один голос Москви гальмує усі мирні ініціативи ООН. Але не все так погано: під тиском ООН звільнили Надію Савченко, світ не визнав і ніколи не визнає незаконну анексію Криму, а Кремлю так і не вдалось переконати Радбез у тому, що він непричетний до війни на Донбасі.

Тому, якщо згадати слова Бан Кі Муна, що "ООН не в змозі захистити усіх" – Україні і українцям доведеться розраховувати виключно на свої сили.

Андрій Васильєв

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку