У Раді Європи виступили проти припинення повноважень суддів КСУ / фото УНІАН, Андрій Кравченко

У Раді Європи виступили проти законопроекту про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства, ініційованого президентом України Володимиром Зеленським, який передбачає припинення повноважень суддів Конституційного суду України.

Про це йдеться у листі президента Венеційської комісії Джанні Букіккіо і президента Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Маріна Мрчела до голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.

Вони наголошують, що "ефективна боротьба з корупцією та дотримання незалежності судових органів і верховенства права мають відбуватися паралельно".

"Не може бути ефективної боротьби з корупцією без незалежної судової системи і поваги до верховенства права. Так само, не може бути незалежної судової системи і дотримання верховенства права, коли корупція є широко поширеним явищем", - йдеться у листі.

Букіккіо і Мрчела заявляють, що антикорупційні зусилля в Україні мають продовжуватися і їх треба посилити згідно з Конституцією і міжнародними зобов'язаннями, і зокрема, рекомендаціями GRECO, які "необхідно повноцінно і ефективно впровадити без затримки". Ці рекомендації стосуються переважно ефективного втілення прийнятих реформ.

"У цьому контексті, незалежність і неупередженість антикорупційних інститутів повинна бути забезпечена не лише в законі, але і на практиці", - йдеться у листі.

Читайте такожУ Зеленського наголосили: звільнення суддів КСУ відповідає цінностям Конституції

Також сказано, що Венеційська комісія наполягає на важливості боротьби з корупцією в Україні, і особливо у судовій системі.

"Конституційний суд відіграє першочергову роль вартового Конституції і її цінностей та арбітра при розподілі гілок влади", - наголошується у листі.

При цьому, вони повністю погоджуються з важливістю забезпечення суспільної довіри до Конституційного суду, але також відзначають, що довіра до інших державних інституцій рівнозначно важлива.

"Довіра не означає відсутність незалежності, навпаки: Конституційний суд може лише користуватися довірою інших державних інституцій і суспільства, якщо він по-справжньому є незалежним. Довіру треба заслужити. Але її можна заслужити лише в рамках системи, яка поважає Конституцію і верховенство права", - йдеться в листі.

"Припинення дії мандату суддів є кричущим порушенням Конституції і фундаментального принципу розподілу гілок влади. Порушення Конституції, навіть якщо ймовірно через вагомі підстави, не може привести до культури конституціоналізму і поваги верховенства права", - наголошується в листі.

Скандальне рішення КСУ щодо незаконного збагачення: що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд за поданням 47 народних депутатів ухвалив рішення, яким скасував статтю 366-1 Кримінального кодексу, що передбачає відповідальність за недостовірне декларування.
  • Також КС визнав неконституційними положення законів про перевірку е-декларацій чиновників і скасував право НАЗК перевіряти декларації та виявляти конфлікт інтересів.
  • Конституційний суд своїм рішенням позбавив Національне агентство з питань запобігання корупції доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спецперевірок декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади. Без цієї перевірки жоден керівник державного органу не може бути офіційно призначений.
  • 28 жовтня НАЗК закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій. Утім, 29 жовтня ввечері Кабінет міністрів зобов’язав НАЗК відновити публічний доступ до Єдиного реєстру електронних декларацій.
  • Конституційний суд 28 жовтня оприлюднив текст рішення, ухваленого Великого палатою КС у складі 15 суддів.
  • У НАБУ заявили, що через рішення КС всі справи про недостовірне декларування закриють, а викриті на зловживаннях посадовці уникнуть відповідальності.
  • Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону, яким пропонує припинити повноваження усього складу Конституційного суду. У законопроекті йдеться, зокрема, що рішення КС від 27 жовтня є "нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного суду України в умовах реального конфлікту інтересів". Зеленський пропонує припинити повноваження суддів КСУ з дня набрання чинності законом, а суб'єктам призначення суддів пропонує невідкладно розпочати процедуру конкурсного відбору нового складу суду.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram