Кулеба розповів, що потрібно для відновлення стабільності у Білорусі / фото УНІАН

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що для відновлення стабільності у сусідній Білорусі потрібні діалог і повага до прав людини.

Про це він заявив, виступаючи на неформальній зустрічі Ради безпеки ООН за "формулою Арріа", присвяченій ситуації з правами людини у Білорусі, повідомляє прес-служба МЗС.

"За нинішніх умов, повага до прав людини та діалог складають дві основних передумови відновлення стабільності у Білорусі", - зазначив Кулеба, звертаючись до членів Радбезу ООН та запрошених учасників.

Міністр нагадав, що 10 серпня країни Люблінського трикутника зробили заяву, як щойно влада Білорусі вдалася до насильства проти мирних протестувальників.

"Україна, Польща та Литва висловили спільне глибоке занепокоєння ескалацією ситуації у Білорусі, закликали білоруську владу утриматися від застосування сили, звільнити з-під варти затриманих у ході протестів, а також запропонували сприяння у налагодженні діалогу", - нагадав Кулеба.

Читайте такожЛитва готує санкції проти суддів Конституційного суду Білорусі

Водночас, за його словами, цей спільний заклик не був почутий, а влада Білорусі застосувала та продовжує застосовувати невиправдане насильство до громадян, які беруть участь у протестах, багато з них постраждали. Тисячі людей були затримані, продовжилися утиски прав і свобод громадян, включно з правом на мирні зібрання та свободою слова.

"Це змусило Україну поставити на паузу всі контакти з білоруською владою на високому та найвищому рівнях та викликати посла України у Білорусі до Києва на консультації", - зазначив міністр.

За його словами, звільнення всіх затриманих може розпочати діалог між владою та громадянським суспільством, ініціювати пошук компромісів.

"Наступним кроком може стати оголошення нових виборів, які мають бути проведені у демократичний спосіб та за безперешкодної участі міжнародних спостерігачів, насамперед з ОБСЄ/БДІПЛ", - зазначив міністр.

Кулеба додав, що Україна вітає спільну пропозицію нинішнього албанського та майбутнього шведського головування в ОБСЄ щодо проведення їхнього візиту до Білорусі для зустрічі з представниками влади та опозиції і сприяння діалогу.

"Ми закликаємо владу Білорусі до конструктивного залучення до цих зусиль", - сказав глава зовнішньополітичного відомства України.

Він підкреслив, що Україна ніколи не втручалася та не втручатиметься у внутрішні справи Білорусі.

"Сподіваюся, що кожна країна - насамперед, це стосується Російської Федерації - дотримуватиметься такої самої позиції та утримається від будь-яких дій, включно з військовим вторгненням, які здатні ще більше дестабілізувати ситуацію у Білорусі", - резюмував глава МЗС.

Насамкінець Кулеба зауважив, що Україна готова допомогти Білорусі подолати нинішню кризу без ослаблення її суверенітету та незалежності. Він підкреслив, що стабільний та демократичний розвиток Білорусі має ключове значення не лише для громадян Білорусі, але й для сусідньої України та Європи загалом.

Читайте такожКулеба: Росія пробує представити "зелених чоловічків" у Білорусі як українських "екстремістів"

Вибори і протести в Білорусі: хронологія подій

  • 9 серпня в Білорусі відбулися президентські вибори. За офіційними даними ЦВК, за чинного президента Олександра Лукашенка проголосували 80,1% виборців, за його головного опонента Світлану Тихановську - 10,1%.
  • Тисячі жителів Білорусі, не згодних з результатами виборів, вийшли на акції протесту, відбулися сутички з силовиками. У перші дні протестів було затримано тисячі людей, пізніше багатьом з них призначили адмінарешти.
  • Лукашенко неодноразово заявляв, що ситуацію в Білорусі розхитують ззовні, і домовився з президентом РФ Володимиром Путіним спільно реагувати "в разі загострення ситуації в частині зовнішніх загроз".
  • 27 серпня Путін допустив використання російських силовиків для придушення протестів у Білорусі.
  • В Євросоюзі заявили про невизнання результатів виборів і досягли угоди застосувати санкції проти білоруських чиновників у відповідь на фальсифікацію результатів голосування і застосування насильства проти протестувальників.
  • Глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна не має наміру втручатися у внутрішні справи Білорусі, але готова сприяти врегулюванню ситуації в цій країні. При цьому Київ призупиняє всі офіційні контакти до стабілізації ситуації в країні.
  • 31 серпня країни Балтії запровадили санкції проти Лукашенка та ще 29 білоруських чиновників за їхню роль у фальсифікації виборів та насильстві проти демонстрантів. Їм заборонено виїжджати до Литви, Латвії та Естонії на п’ять років.