Засновники "Кримської платформи" налаштовані підтримувати тиск на Росію / фото president.gov.ua

Засновники "Кримської платформи", які представляють понад 40 країн і міжнародних організацій, налаштовані підтримувати тиск на Російську Федерацію з метою припинення тимчасової окупації півострова.

Про це йдеться у спільній декларації учасників міжнародної "Кримської платформи", яка є у розпорядженні УНІАН.

Зокрема, учасники вітають необхідні спільні дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Так, вони "підкреслюють, що будь-яка зміна статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як невід'ємної частини суверенної території України не визнається і не буде визнаватися, і що спроби Росії легітимізувати тимчасову окупацію та неправомірне захоплення є неприйнятними".

Читайте такожЄС дотримуватиметься політики невизнання анексії Криму - голова ЄврорадиЗасновники "Кримської платформи" "підтверджують свою рішучість підтримувати тиск на Росію для припинення тимчасової окупації Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і відновлення контролю України над цією територією".

Також вони вітають створення Україною Національного офісу "Кримської платформи".

Крім того, учасники вітають створення Міжнародної експертної мережі "Кримської платформи" з урахуванням підтримки її діяльності та пропонують міжнародним і національним неурядовим організаціям, аналітичним центрам та експертному співтовариству залучатися до діяльності цієї мережі.

Засновники "Кримської платформи" налаштовані підтримувати тиск на Росію / фото president.gov.ua

У декларації зазначається, що засновники "Кримської платформи" очікують на повернення Україні тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і відновлення їхнього автономного статусу, як це передбачено Конституцією України, і заявляють про свою підтримку мешканців цієї території у відновленні їх прав і свобод, закріплених у Конституції України, і поліпшення соціально-економічного становища на півострові.

Вони закликають Російську Федерацію залучатися до конструктивної участі у діяльності міжнародної "Кримської платформи", спрямованої на припинення тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Також учасники саміту вирішили "розглянути запровадження подальших політичних, дипломатичних та обмежувальних заходів щодо Російської Федерації, якщо це передбачено правовою системою кожного учасника платформи і згідно з процедурами, коли це необхідно і якщо дії Росії цього вимагатимуть".

Окрім того, засновники "Кримської платформи" вирішили протистояти новим викликам та гібридним загрозам, які постійно змінюються, спричиненими триваючою мілітаризацією Криму, та підтримувати спільні зусилля з посилення стійкості до цих загроз у контексті зростання загроз для безпеки і стабільності у Чорноморському регіоні.

У декларації учасники закликають Російську Федерацію виконувати свої зобов’язання як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного гуманітарного права та інших застосовних норм міжнародного права.

Засновники "Кримської платформи" ухвалили рішення вимагати, щоб Росія негайно припинила всі порушення прав людини і зловживання щодо мешканців Криму і забезпечила повний і безперешкодний доступ до півострова для усталених регіональних і міжнародних механізмів з дотримання прав людини, зокрема Місії ООН зі спостереження за дотриманням прав людини в Україні та Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, як це передбачено їхніми діючими мандатами, що охоплюють всю територію України, в тому числі Криму, а також для правозахисних неурядових організацій.

Окрім того, було вирішено об'єднати зусилля, спрямовані на захист прав і свобод цивільного населення, яке мешкає в окупованому Криму, і домогтися негайного та беззастережного звільнення громадян України, незаконно затриманих або засуджених Росією з політичних мотивів та її державними агентами як на території окупованого Криму, так і на території Росії.

Учасники саміту також вирішили закликати РФ забезпечити всім особам, які належать до етнічних і релігійних громад півострова, включно з етнічними українцями і кримськими татарами, можливість повною мірою користуватися своїми правами людини і надати змогу підтримувати і розвивати свою культуру, освіту, самобутність і традиції культурної спадщини, які на сьогодні знаходяться під серйозною загрозою в результаті тимчасової окупації.

Читайте такожЗеленський розповів, як збирається змусити Росію сісти за стіл переговорівУчасники саміту постановили використовувати відповідні механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ, інших міжнародних і регіональних організацій для вирішення проблем, пов'язаних з тимчасовою окупацією, розглядати застосування інших механізмів там, де це доцільно, а також консультуватися, обмінюватися і координувати свої зусилля в рамках міжнародних організацій, на міжнародних конференціях, форумах та інших заходах, де обговорюється тема Криму.

Вони домовились розглянути можливість підтримки економічних, інфраструктурних та екологічних проектів, які сприяли б подальшому розвитку регіонів України, ЯКІ межують з тимчасово окупованим Кримським півостровом.

Також домовлено створити мережу постійної та швидкої комунікації між представниками міністерств закордонних справ держав-учасниць Платформи (створити контактні підрозділи з питань Криму), визнати роль національних парламентів у протидії тимчасовій окупації Криму та заохочувати координацію діяльності щодо Криму між національними парламентами, а також у рамках міжпарламентських асамблей.

"Кримська платформа": подробиці

Як повідомляв УНІАН, саміт "Кримської платформи з деокупації півострова" відбувся сьогодні, 23 серпня, у Києві.

В ньому взяли участь 46 делегацій з різних країн.

За словами президента України Володимира Зеленського, саміт нарешті повернув Крим у міжнародний порядок денний.