Ці динозаври мали, швидше за все, незвичний та дивний вигляд / фото pexels

У Монголії знайшли новий вид динозаврів з дивними кігтями. Йдеться про теризинозаврів, рослиноїдних двоногих гігантів з довгими кігтями, які були виявлені похованими в пустелі Гобі, пише Live Science.

"На відміну від інших теризинозаврів, які мали три пальці на руках, оснащених довгими гострими кігтями, цей новий вид має лише два пальці. Ця унікальна анатомія надихнула його на наукову назву Duonychus tsogtbaatari, що з грецької означає "дві цифри" і вшановує монгольського палеонтолога Хішигджава Цогтбаатара", - зазначили у матеріалі.

Як зазначила співавтор дослідження Дарла Зеленицька, знайти екземпляр лише з двома пальцями/кігтями було несподіванкою, адже це дуже незвично для цієї групи динозаврів. 

Відео дня

Що відомо про теризинозаврів

Це група динозаврів, які жили на території сучасної Азії та Північної Америки у пізній Крейдяний період (від 100 до 66 млн років тому). Попри те, що теризинозаври належали до групи тероподів, яку здебільшого асоціюють з м'ясоїдними динозаврами, вони були травоїдними тваринами. 

"Ці динозаври відомі своїми величезними серпоподібними кігтями, причому деякі види відрощували кігті довжиною до 50 сантиметрів. Всі інші теризинозаври, які були відкриті раніше, включаючи теризинозавра і бейпіаозавра, мали по три кігтистих пальці на руках, що робить знахідку двопалого D. tsogtbaatari незвичайною", - підкреслили у матеріалі.

Водночас палеонтолог з Університету Хоккайдо в Японії Йошицугу Кобаяші наголосив, що теризинозаври вже є одними з найбільш незвичайних динозаврів, але завдяки відкриттю нового виду вони стають значно цікавішими. 

"Цей нещодавно відкритий вид з Монголії ламає шаблони, маючи лише два пальці замість типових трьох, пропонуючи рідкісний погляд на те, як еволюціонували і пристосовувалися руки тероподів. Але що дійсно робить це відкриття захоплюючим, так це неймовірно добре збережена кератинова оболонка на його кігті - перший подібний випадок у динозаврів-тероподів середнього і великого розміру", - пояснив Кобаяші.

Зеленицька додала, що рука чудово збереглася, а всі кістки пальців та зап'ястя є цілими. 

"Навіть кератинова оболонка кігтя збереглася, показуючи, наскільки великими і гострими були його кігті", - підкреслила дослідниця.

Своєю чергою, на думку дослідників, D. tsogtbaatari, швидше за все, розвинули цю унікальну руку для того, аби краще хапати рослинність.

"Втрата третього пальця у Duonychus tsogtbaatari могла призвести до того, що два пальці, які залишилися, стали ще краще виконувати те, для чого вони були призначені - хапати. Судячи з форми кігтя, що добре зберігся, і того, як він вигнутий, Duonychus, ймовірно, використовував руки, щоб хапатися за гілки і підтягувати рослинність ближче, подібно до того, як це роблять хамелеони сьогодні. Ми вважаємо, що багато теризинозаврів могли використовувати руки для збирання їжі за принципом "зачепи і тягни", але Duonychus виводить це на новий рівень завдяки своїй екстремальній структурі кігтів", - підсумував Кобаяші.

Також вчений припустив, що кігті могли відігравати й інші ролі, а саме "захист, залицяння або навіть гру".

"Хоча більше скам'янілостей допомогли б підтвердити це, всі ознаки вказують на те, що Duonychus є справжнім еволюційним зрушенням, а не просто випадковістюю. Це чудова знахідка, яка змінює наше розуміння теризинозаврів та еволюції тероподів в цілому", - сказав Кобаяші.

Інші цікаві матеріали про динозаврів

Як писав УНІАН, у Марокко знайшли скам'янілість травоїдного динозавра віком 168 мільйонів років. Зазначається, що нова скам'яніла стегнова кістка мала особливості, які виразно ідентифікували її як таку, що належить цераподу. 

Також вчені пояснили, чому вимирання динозаврів було неминучим. За їхніми словами, вплив динозаврів на навколишнє середовище був настільки сильним, що після їхнього вимирання ліси знову стали густішими, блокуючи доступ сонця до приземного шару ґрунту, завдяки чому могли рости рослини. 

Вас також можуть зацікавити новини: