За словами науковців, вплив динозаврів на навколишнє середовище був дуже сильним / фото ua.depositphotos.com

Близько 65 млн років тому вимерли динозаври, завдяки чому на Землі утворилося середовище, в якому могли процвітати фрукти, внаслідок чого відбулася еволюція приматів. Про це свідчить нове дослідження, яке опубліковане в журналі Palaeontology, пише The Independent

Зокрема дослідники знайшли докази теорії про вирішальну роль вимирання динозаврів в еволюції фруктів. До прикладу, група величезних динозаврів, яких називали зауроподами, суттєво змінила своє середовище, винищуючи дерева та поїдаючи велику кількість рослинності. 

За словами вчених, в епоху динозаврів розмір насіння рослин був невеликим, а плоди рідкісними. Тому вплив цих гігантських динозаврів на навколишнє середовище був настільки сильним, що після їхнього вимирання ліси знову стали густішими, блокуючи доступ сонця до приземного шару ґрунту.

Відео дня

Водночас через багато років дослідники припустили, що це могло призвести до "експоненціального зростання" великого насіння та плодів. Це залежить від того, що в густих лісах конкуренція за світло стимулювала дерева рости вище та швидше, ніж їхні сусіди, тому дерева, які виросли з більшого насіння, мали перевагу у цьому питанні. 

Пізніше велике насіння та плоди стали основним джерелом їжі для багатьох тварин, а також наших предків-приматів. Проте таку теорію не було підтверджено скам'янілостями. 

"На перший погляд, темніший лісовий покрив, спричинений вимиранням динозаврів, може здатися неважливим, але він міг безпосередньо вплинути на еволюцію наших предків-приматів, що харчувалися фруктами", - пояснив співавтор дослідження Крістофер Доуті.

Своєю чергою у новому дослідженні науковці створили симуляцію, в якій розмір насіння та плодів збільшився через темніший лісовий покрив. Таким чином це відповідає тому, що сталося 65 мільйонів років тому через вимирання динозаврів. 

"Вчені виявили, що їхня модель точно відтворює спостережувані тенденції зміни розмірів насіння і тварин з плином часу. Коли вони продовжили запускати модель, то зіткнулися з "загадковим явищем" у викопних рештках. На свій "подив", дослідники виявили, що близько 35 мільйонів років тому насіння змінило курс і почало зменшуватися", - йдеться у матеріалі The Independent.

Своєю чергою дослідники пояснюють це тим, що тодішні наземні тварини знову стали достатньо великими, аби мати такий самий вплив на ліси, як і динозаври. 

"Наша модель передбачала, що ці тварини відкриють ліс настільки, що в підлісок почне проникати достатньо світла, і велике насіння більше не матиме переваги над дрібним. Еволюційний тиск на збільшення розміру насіння почав зменшуватися. Таким чином, ми змогли пояснити тенденції зміни розміру насіння в часі, не вдаючись до зовнішніх впливів", - зауважив Доуті.

Інші цікавинки про динозаврів

Раніше дослідники зробили унікальне відкриття у вивченні скам'янілостей динозаврів. Як виявилось, м'які тканини можуть зберігатися впродовж мільйонів років, незалежно від віку живого організму або способу його поховання. 

Також повідомлялось, що у Монголії виявили найбільші сліди качкодзьобого динозавра. Слід належить динозаврам гадрозавридам - відомим своїм відмітним плоским, схожим на качиний дзьоб.

Вас також можуть зацікавити новини: