
Учені з'ясували, що птахи здатні формувати дружні стосунки на все життя, як і люди. Це відкриття проливає нове світло на поведінку в тваринному світі, пише The Independent.
Зазначається, що тварини часто допомагають прямим кровним родичам через природну тенденцію до просування своїх генів. Це явище, відоме як "родинний відбір". Люди зазвичай відхиляються від цієї поведінки і формують довічну дружбу навіть із неродичами.
У своєму новому дослідженні вчені розповіли, що мерли багатобарвні (Lamprotornis superbus) здатні заводити собі друзів на все життя. Ба більше, птахи не обов'язково дружать зі своїми кровними родичами.
"Хоча ми виявили допомогу, орієнтовану на родичів, неспоріднена допомога була поширена, незважаючи на можливість допомагати родичам", - йдеться в дослідженні.
За словами вчених, поведінка, схильна до неспорідненої допомоги, виникає в результаті формування взаємних стосунків, які, як правило, складаються протягом багатьох років. Дослідники підкреслили, що суспільства мерлів влаштовані набагато складніше, ніж може здатися на перший погляд.
Вчені вивчили тисячі взаємодій між сотнями мерлів багатобарвних і зібрали ДНК у окремих птахів, щоб вивчити їхні генетичні зв'язки. Загалом вони зібрали поведінкові та генетичні дані за 40 сезонів розмноження.
Науковці виявили, що мерли багатобарвні допомагали не тільки родичам, а й конкретним птахам, які не мають з ними родинних зв'язків.
"Несподівано виявилося, що конкретні пари підтримували довгострокові стосунки взаємодопомоги, міняючись соціальними ролями протягом усього життя", - поділилися дослідники.
У виданні додали, що результати дослідження ставлять під сумнів поширену думку про те, що допомога у тваринному світі є винятково формою альтруїзму, зумовленого родинним відбором.
Інші дослідження птахів
Раніше вчені з'ясували, що спів деяких птахів слідує суворим граматичним правилам, подібно до людських речень. Вони покладаються на свій слух під час співу.
Крім того, науковці дізналися, що співочі птахи спілкуються з іншими видами під час міграції. За даними дослідників, пернаті сигналізують про свій вид, вік і стать.