Полюси Марса мають величезні запаси льоду, але їхній суворий рельєф робить неможливою висадку людей / фото ua.depositphotos.com

Марс може приховувати величезні запаси води під формацією Медузових ямок (MFF) поблизу свого екватора. Це багате на лід родовище може бути найбільшим відомим резервуаром води в цій частині планети, який за обсягом можна порівняти із Червоним морем, що на Землі. Про це пише Interesting Engineering, посилаючись на дослідження, яке опубліковане у журналі Geophysical Research Letters.

Вчені вважають, якщо це родовище розтане, то може затопити всю планету майже триметровим шаром води.

Зокрема нові дані дослідників свідчать про те, що підземний резервуар води простягається на глибину до 3,7 км. Така цифра є набагато більшою, ніж вважалося раніше. 

Відео дня

"Ми знову дослідили MFF, використовуючи новіші дані з радара MARSIS Mars Express, і виявили, що поклади навіть товщі, ніж ми думали. Захоплююче, що радіолокаційні сигнали відповідають тому, що ми очікували від шаруватого льоду, подібного до відомих полярних крижаних шапок Марса", - зауважив провідний автор дослідження і науковець зі Смітсонівського інституту Томас Уоттерс.

Що відомо про формацію Медузових ямок (MFF)

У виданні розповідають, що MFF вже багато часу інтригує вчених своїми розмірами та незвичайним складом. Вона простягається на сотні кілометрів та підіймається подекуди на висоту понад один кілометр. Така формація знаменує перехід між північною низовиною та південним нагір'ям Марса. 

"Утворення було в центрі наукових дискусій, з теоріями, що варіюються від величезного скупчення пилу, що заноситься вітром, до шарів вулканічного попелу або осадових порід. Ранні спостереження припускали, що MFF містить лід, оскільки радіолокаційне сканування виявило структуру, прозору для сигналів і незвично низьку щільність. Але альтернативні пояснення зберігалися - до цього часу", - підкреслюють в Interesting Engineering.

За словами дослідників, MFF відіграє вирішальну роль у формуванні марсіанського середовища, адже її багаті на пил відкладення, які були виліплені вітром у дивовижні хребти, впливають на атмосферу планети впродовж мільйонів років. Тому вчені вважають, що під цим шаром ховаються величезні запаси льоду. 

"Цей останній аналіз кидає виклик нашому розумінню формації ямок Медузи і ставить стільки ж запитань, скільки дає відповідей. Як давно утворилися ці поклади льоду, і яким був Марс у той час? Якщо підтвердиться, що це водяний лід, ці масивні поклади змінять наше розуміння історії клімату Марса. Будь-яке сховище стародавньої води було б цікавим об'єктом для дослідження людьми або роботами", - наголосив науковий співробітник проекту ЄКА "Марс-Експрес" і орбітального апарату для дослідження малих газів "ЕкзоМарс" Колін Вілсон.

Що це означає для майбутніх досліджень Марса

Полюси Марса мають величезні запаси льоду, проте їхній суворий рельєф та енергетичні проблеми роблять їх непридатними для висадки людей. Водночас через те, що дослідники розраховують на висадку екіпажів поблизу екватора, то відкриття льоду може стати стратегічною перевагою для науковців та інженерів. За словами вчених, воду на Марсі можна бути використати для пиття, виробництва кисню та навіть палива, завдяки чому буде зменшено залежність від земних запасів. 

"Поклади MFF, поховані під великими шарами пилу, поки що залишаються недосяжними. Проте кожне відкриття марсіанського льоду збагачує наше розуміння гідрологічної історії планети і сучасного розподілу води", - пояснив Колін Вілсон.

Також науковці вважають, що лід MFF, який захищений шарами пилу або попелу, може розкрити підказки про давнє та багате минуле води Марса.

Дослідження Марса - останні новини

Раніше повідомлялось, що американський мільярдер Ілон Маск анонсував перший політ на Марс у 2026 році. За його словами, спочатку на планету полетить людиноподібний робот Optimus, який стане першим колоністом.

Також вчені нарешті зрозуміли, чому Марс є "червоною планетою". Дослідники з'ясували, що червоний колір планети зумовлений наявністю феригідриту - багатого на воду оксиду заліза.

Вас також можуть зацікавити новини: