На перший погляд, заборони на ароматизовані тютюнові вироби та рідини для е-сигарет мали на меті знизити привабливість куріння серед молоді. Але чи дійсно це так? Реальність свідчить про інше: обмеження лише стали драйвером зростання нових сегментів чорного ринку. А з ними з’являються нові проблеми, які важко контролювати.
Е-сигарети та рідини: нелегальний ринок і саморобні суміші
Попри заборону, ароматизовані е-сигарети залишаються доступними через численні онлайн-магазини і соціальні платформи — це і торгівці у соцмережах, і анонімні продавці в групах месенджерів Viber і Telegram. Тут усім охочим (включаючи неповнолітніх) пропонується широкий вибір рідин для електронних сигарет із різними смаками — фруктові, оригінальні, м'ятні варіанти тощо.
Крім того, у "чорних" онлайн-продавців легко знайти інгредієнти для самостійного змішування рідин, такі як ароматизатори, нікотинові бази, пропіленгліколь та гліцерин. Це означає, що навіть попри заборону люди легко обходять обмеження і можуть придбати все необхідне для створення власних ароматизованих рідин у домашніх умовах. Простий пошук в інтернеті видає тисячі докладних відео і текстових інструкцій, як приготувати власний "самозаміс".
Вже на цій стадії вивчення питання стає очевидним: заборона торкнулась насамперед легальних торгівців. Масштаби ж споживання змін не зазнали. А значить "тінь" отримала армію нових споживачів і, звісно, — додаткові нелегальні прибутки. Чи такого ефекту прагнули ініціатори заборон?
Крім того, самостійне змішування рідин, яке набуло популярності і поширення серед споживачів внаслідок заборон на продаж легальної продукції, створює додаткові загрози для здоров'я. Повна безконтрольність "чорного" ринку — причина появи неякісних рідин, які підвищують ризик натрапити на токсичні або небезпечні хімічні речовини.
Користувачі можуть стати жертвами власних помилок чи незнання: наприклад, неправильно розрахувати концентрацію компонентів, а ще гірше — "переборщити" з нікотином. Обидві помилки — шлях до лікарні внаслідок передозування або отруєння. Звісно, таких ризиків було б мінімум, якби заборони не загнали ринок у тінь.
Невже саме так бачили "боротьбу за здоров’я" ініціатори заборон?
Сигарети: нові способи обійти заборони
Ринок традиційних сигарет також практично миттєво відреагував на заборону їх ароматизованих версій. У вільному продажі з’явилися набори капсул зі смаками, які можна вставляти у фільтри звичайних сигарет за допомогою спеціального пристрою. Вуаля — і у вас "заборонена" ароматизована сигарета!
Ці капсули набули шаленої популярності серед молоді: вони легко доступні і дозволяють обійти заборону на сигарети з ароматизованими добавками. І не лише через різні інтернет-платформи. Наприклад, такі капсули можна знайти на одному з великих маркетплейсів — доступний широкий асортимент, що дозволяє додати смак самостійно.
Це також яскраво демонструє, що заборона не перешкоджає доступу до продукції, споживачі та продавці якої можуть легко обходити законодавство.
Онлайн "білий" та "чорний"
Цьому добре допомагають розвинені "чорні" онлайн-продажі, які тіньовики налагодили у соцмережах та месенджерах. Жодний великий онлайн-магазин чи маркетплейс з легальними продуктами не дозволить придбання сигарет чи нікотиновмісної продукції неповнолітнім — там існує свого роду двофакторна перевірка віку: спочатку потрібно підтвердити при покупці досягнення 18-ти річного віку, а для поштової доставки продавець маркує пакунок "товари для дорослих" — у поштовому відділенні для отримання посилки доведеться пред’явити паспорт. Посилку видадуть лише в тому випадку, якщо отримувачу виповнилось 18. Ані легальні онлайн-продавці, ані поштові оператори не ідуть на компроміси — для них ціна ризику надто висока.
Тоді як для "чорних" продавців жодних обмежень не існує. Вони можуть продати свій товар покупцеві будь-якого віку, маркувати посилку як завгодно, крім "товари для дорослих" (хоч "цукерки", хоч "іграшки", хоч як завгодно, аби без вікових обмеженьна отримання). Поштовий оператор в такому випадку не зобов’язаний перевіряти вік отримувача і нормально-легально видає посилку чи з сигаретами, чи з "жижами", чи з ґаджетами та капсулами для ароматизації сигарет.
Важко запідозрити, що автори заборон хотіли спростити доступ неповнолітніх до шкідливих товарів. Але саме такий ефект дали ці заборони.
Загальний вплив заборон: зростання нелегального ринку та нові загрози
Заборони на тютюнові вироби та е-сигарети, незважаючи на благородні цілі, часто виявляються недостатньо ефективними. Натомість вони породжують нові проблеми: зростання нелегального ринку, поширення небезпечних саморобних продуктів і появу нових способів обходу законодавства.
Наприклад, зростає популярність нелегальних онлайн-платформ, які продовжують пропонувати заборонені продукти, часто в обхід законодавства, що лише сприяє збільшенню обсягів нелегального ринку.
Варто пам’ятати, що жоден із заборонених до продажу товарів не може в’їхати на територію України легально. А це означає, що всі складові для цих товарів, ввозяться легально, а в Україні підпільно складаються в заборонені ароматизовані нікотинові продукти (будь це складові до звичайних сигарет чи електронних).
Курці ж, купуючи нелегальну продукцію, яка не проходить жодного належного контролю походження чи якості, наражають себе на серйозні ризики для здоров’я. Така продукція може, крім шкідливих речовин та домішок, містити ще й інфекції внаслідок підпільного виготовлення в антисанітарних умовах. Використання саморобних рідин або капсул, де взагалі відсутні стандарти і контроль, створює ще більше небезпек.
Тож перед впровадженням чергових заборон,вже час почати замислюватись над їх менш очевидними наслідками. Чи дійсно заборони досягають задекларованих цілей? Чи вони стануть новим драйвером розквіту тіньового ринку і принесуть нові загрози для здоров’я людей?