Генерал армії України, голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010) Микола Маломуж заявив, що ураження підводного човна ЧФ РФ "Ростов-на-Дону" у Севастополі - це надзвичайно важливий чинник. За його словами, було знецінено 25% "підводного" флоту РФ, адже було знищено один з чотирьох таких човнів.
У етері телеканалу "Еспресо" генерал пояснив, що це дуже кропітка робота, яка вимагає космічної та радіотехнічної розвідки для здійснення перехоплення, а також різні формати контролю комунікацій з командуванням, штабами. Далі вже відбувається безпосередньо контроль переміщення на надводному форматі.
"Потопити підводний човен, коли він знаходиться на бойовому чергуванні під водою, надзвичайно складно. Треба чітко відслідковувати їхні рухи, переміщення їх зони дислокації для ремонту, поповнення боєприпасів, техніки, палива тощо. Розвідка, спецслужби і ударні ракетні сили провели комплекс завдань. Робота була проведена дуже успішно. Це підриває не тільки "підводний" флот, але в цілому Чорноморський флот РФ, який сьогодні не має реальних можливостей домінувати в Чорному та Азовському морях. Ми його переслідуємо системно. Командири РФ бояться виходити на бойові чергування, оскільки в будь-який момент чекають прильотів, знищення чи пошкодження корабля", - повідомив Маломуж.
За його словами, знищення підводного човна означає, що менше "калібрів" може бути запущено в Україну.
"Підводний човен, оснащений ракетами "Калібр", пройшов ремонт і випробування для бойових завдань. Ми могли мати чергові удари у найближчий період. Найефективніший спосіб упередити удари ракетами — це знищувати їхні носії: підводні човни, пускові установки та літаки, що ми і робимо", - наголосив генерал.
На його думку, тепер росіяни будуть дуть обережно ставитись стосовно виведення на бойове чергування своїх підводних носіїв. Наразі у них залишилось три підводні човні, один з яких у ремонті. Тому фактично лише два зараз можуть запускати ракети.
"Вони можуть одночасно запустити до 16 ракет, але є технічні проблеми. Вони повинні проводити регламентні роботи і заміну частин, а їх сьогодні немає у достатній кількості. Ми знищили ряд складів боєприпасів з ракетами "Калібр". Це ще одна тема — поставки через паромну переправу. Вони через Керченський міст цього не роблять, бо чекають ударів. Ворог тепер буде дуже обережно ставитися до виведення своїх підводних човнів на бойове чергування, передбачаючи, що ми задіємо інші системи. Є системи локації і конкретно виявлення новітніми засобами підводних човнів у підводному стані — можуть бути удари глибинними бомбами або підводними дронами. Це ще одна реальна перспектива їх знищення. Але те, що потенціал зменшився, це однозначно", - підсумував генерал Маломуж.
Ураження підводного човна "Ростов-на-Дону"
Напередодні Генштаб повідомив, що в порту Севастополя був уражений підводний човен ЧФ РФ "Ростов-на-Дону".
На думку Forbes, якщо затоплення підтвердиться, це буде "вкрай незручна втрата" для Чорноморського флоту РФ і "надзвичайна ганьба" для самого підводного човна, який щойно відремонтували після попереднього удару 11 місяців тому.
Аналітик CNN зазначає, що якщо ураження підтвердиться, це стане останнім ударом України по російському флоту.