Напередодні традиційного "побєдобєсія", яке щороку відбувається в Росії до річниці закінчення Другої світової війни, Кремль оголосив про "триденне перемир’я" в Україні. Однак Україна відкинула цю маніпулятивну пропозицію, нагадавши, що основу реальної дипломатії може дати тільки негайне і надійне припинення вогню щонайменше на тридцять днів. Адже путінська пропозиція дійсно має один сенс та користь тільки для однієї сторони, а саме – російської.

Росія, фактично, побудувала довкола Другої світової війни псевдорелігійний некрофільський культ.

Тому, за задумом російської диктаторської верхівки, 9 травня має відбутись, скажімо так, священне дійство, ритуал – парад на Червоній площі. І для росіян надзвичайно важливо, щоб в жодному разі в цьому параді не "взяли участь" українські дрони. Адже, вони можуть перед Кремлем і приземлитись.

Відео дня

Росіяни дуже добре знають, що їхня протиповітряна оборона не здатна гарантувати їм безпеку навіть у столиці. Вони вже бачили це на прикладі деяких московських та підмосковних заводів. Але навіть якби можна було покладатись на російське ППО, сам факт сигналу протиповітряної тривоги посеред параду і необхідності ховати кудись в бомбосховище і самого Володимира Путіна, і всіх його іноземних гостей, став би дуже неприємним для РФ.

Крім того, удар по параду дуже сильно деморалізував би самих росіян. Ситуація в Російській Федерації зараз зовсім не така, як два роки тому, навіть як рік тому. Якщо тоді у них було доволі багато охочих в чергах у військкомати для запису на контракт, то зараз з мобілізацією проблеми. І почалися вони не сьогодні. Торік росіянам довелося вдесятеро підняти виплати учасникам так званої СВО. Однак це не тільки не призвело до десятикратного збільшення набору, а навіть не змогло утримати падіння кількості охочих поїхати на війну в Україну. Зараз в Росії набирають навіть менше, ніж треба для покриття втрат.

Гіпотетичний удар по параду ще більше зменшив би ентузіазм іти воювати. Кремлю довелося б проводити примусову мобілізацію, як вони робили це восени 2022 року. Але зараз – 2025-й, багато, що змінилося. І фактично єдина надія Путіна для поповнення "живої сили" - товариш Кім Чен Ин…

Тобто, для росіян дуже важливо, щоб ми не зірвали цей парад. Тому вони, на їх думку, знайшли дійсно "чудове рішення" проблеми – оголосити три дні перемир’я.

Фактично, це спроба зловити нас на тому, що нібито Росія хоче миру, а Україна – ні.

І, користуючись складною для нас ситуацією (з огляду на те, що наш колишній головний союзник, а зараз вже чи не головний союзник РФ – США – місяцями намагались зобразити, ніби Росія вже хоче миру, а ми ні) Путін намагався гарантувати собі цими трьома заявленими днями проведення параду.

На ситуацію на фронті це жодним чином не впливає ні для нас, ні для них. "Перемир’я" на три дні – це ні про що. Це потрібно тільки самому Путіну. Але. Важливо розуміти, що якщо Росія дійсно не лише оголошує його, а реально добу не стрілятиме, то нам, ймовірно, теж доведеться не завдавати ударів.

Євген Дикий, військовий аналітик, ветеран АТО

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням