Су-57 / Міноборони Російської Федерації

Су-57, який у РФ відносять до п’ятого покоління, залишається єдиним зразком нових винищувачів, які ще не знищили Збройні Сили України. Навіки в українську землю увійшли різноманітні багатофункціональні Су-30, фронтовий бомбардувальник Су-34 та навіть Су-35.

Більше того, сам Су-57 для РФ виглядає, як остаточний діагноз їх авіаційній промисловості, бо він створювався з 2001 року, а серійне виробництво розпочалось лише через 18 років і йде такими черепашими темпами, що у строю знаходиться лише три машини.

Довгобуд Су-57

Необхідність створити винищувач наступного покоління була сформована ще у СРСР наприкінці 80-х років. Причина, звісно, бажання наздогнати США, яка вже вела на той час розробку свого F-22 Raptor. Для РФ для того, щоб повернутися до цієї теми знадобилось ще 20 років. Лише у 2001 році оголошуються роботи з розробки так званого ПАК ФА - "перспективного авіаційного комплексу фронтової авіації".

Відео дня

У РФ доволі швидко намалювали концепт, який вже у 2004 році показали Путіну, а також задекларували, що перший політ відбудеться у 2006-2007 роках, а постачання до війська вже у 2014-2015 роках з планом у 52 одиниці до 2020 року. Розробники пообіцяли новий двигун з плоским соплом, проривну радіоелектроніку, а також, звісно, малопомітність.

Су-57 / Міноборони Російської Федерації

В результаті Су-57, тоді ще відомий під індексом Т-50, вперше піднявся у повітря лише у 2010 році, при цьому на двигунах від Су-35, які не дають йому можливості здійснювати надзвуковий політ у крейсерському режимі, що є умовою для винищувачів п’ятого покоління. А про плоске сопло, як на F-22, взагалі швидко забули через технологічну складність. Як і про обіцяні темпи, особливо на фоні санкції після анексії Криму.

Про те, що з літаком не все так добре красномовно говорить факт, що лише у 2019 році міноборони РФ замовило всього 76 одиниць Су-57, при цьому до кінця 2024 року мають бути поставлені лише 22 машини. Тобто про жодне масштабне переозброєння та заміну всіх літаків на п’яте покоління мова не йде.

Тобто поки СРСР, а за ним РФ намагались наздогнати США, виробництво F-22 Raptor завершилось у 2011 році, після виготовлення 187 серійних машин, а Пентагон фінансує розробку винищувача шостого покоління. При цьому розробка Су-57 офіційно потягнула на 1,65 млрд доларів. 

Су-57 / Міноборони Російської Федерації

Лебедина пісня - Су-57

Якщо прочитати "аналговнету маячню" рашиських пропагандистів, яку вони створювали понад 20 років довгобуду під назвою Су-57, то до цього літака виникають величезні питання. Бо спочатку він був "відповіддю" на F-22 Raptor, потім його перекваліфікували на "грозу" F-35, яких вже виробили близько 800 одиниць. При цьому у самих США більш ніж скептично ставляться до реальних можливостей Су-57.

З не меншим скепсисом подивилась на нього навіть Індія, яка у 2018 році вийшла зі спільного проекту створення індійської локалізації Су-57. Та аргументувала це тим, що машина не відповідає заявленим вимогам скритності, а бойова авіоніка, радари та датчики російської розробки не відповідають вимогам. 

Але тепер Су-57 остаточно перетворюється у "повітряну "Армату" - розробку, на яку витратили величезні кошти, але яку так і не змогли запустити у серійне виробництво. А на можливості випуску Су-57 у РФ тепер точно можуть ставити крапку через технологічне ембарго. Принаймні вся електроніка на винищувачі працює на процесорах "Ельбрус", які виробляли у Тайвані та тепер опинились під санкціями.

На тлі цього доволі важко порівнювати "паперові характеристики" Су-57 Тим паче, що навіть якщо його серійне виробництво у РФ все ж таки зможуть продовжити, то у кількості більшу за гомеопатичну він з’явиться вже тоді, коли у небі будуть панувати західні винищувачі шостого покоління. 

Характеристики Су-57

  • Екіпаж: 1 людина
  • Максимальна злітна вага: 35 500 кг
  • Тягоозброєність за максимальною злітною вагою: 0,85 (двигуни АЛ-41Ф1С)
  • Максимальна швидкість: 2,45 Маха
  • Бойове навантаження: 16 000 кг
  • Точок підвіски у внутрішніх відсіках: 10
  • Додаткові точки підвіски на крилах: 6/8

Вас також можуть зацікавити: