Українські військові, які здійснили наступальну операцію на Курську область, продовжують стикатися з важкими умовами та великими втратами. Наступ, що почався минулого місяця, дозволив ЗСУ просунутися на 30 кілометрів углиб російської території, але згодом операція сповільнилася через опір російських військ.
Як пише CNN, 13 вересня президент Володимир Зеленський підтвердив, що російські війська розпочали контрнаступальні дії в Курській області. За словами українських військових, операція є однією з найважчих, з численними втратами серед особового складу та техніки.
За даними Міністерства оборони РФ, у Курській області зосереджено близько 30 тисяч військових. Підкріплення включає найманців розформованої ПВК "Вагнера" та спецпідрозділ "Ахмат" з Чечні. Українські солдати зазначають, що бійці "Вагнера" мають краще спорядження і є краще підготовленими, ніж регулярні російські війська. Командир українського батальйону "Соловей" Дмитро підтвердив, що його підрозділ виявив прапори та знаки розрізнення "Вагнера" в районі бойових дій.
"Я намагався вибратися з осколком у нозі"
У інтерв'ю для CNN, український солдат Василь з позивним "Джміль" розповів, як під час боїв зазнав поранення від атаки безпілотника: "Це було дуже швидко. Ми побігли до дерев, і за метр-два від мене пролунав вибух. У нозі осколки, я наклав джгут і намагався вибратися", — розповів військовий.
Попри російський контрнаступ, українські війська контролюють більшість території, яку захопили на початку операції, повідомляє Інститут вивчення війни. Проте, бійці визнають, що боротьба стає все складнішою: "Буде більше артилерії, більше військ і важкі бої, але ми повинні зробити все, щоб покращити наші позиції", – додав Василь.
Сидячи на лавці в Сумах, з витягнутою забинтованою ногою і голкою від крапельниці, Василь розповів, що в день його поранення лінія фронту кишіла вибухонебезпечними російськими безпілотниками.
"Прийшли хлопці з іншого підрозділу, і я сказав їм бути обережними, тому що там як на бойні з дронів... і в ту ж секунду - бах", — сказав він, додавши кілька нецензурних слів."
Солдати, які брали участь у бойових діях, наголошують, що російські укріплення були добре підготовлені, зокрема міни та загородження. Військові зазначили, що вони стикнулися з великими труднощами через незнайому місцевість і проблеми зі зв'язком, оскільки сигнали GPS і мобільного зв'язку були заглушені. Відсутність навігації та комунікації ускладнювала координацію дій між підрозділами.
Один солдат з позивним "Фін" сказав, що російські укріплення були побудовані дуже добре, поєднуючи різні типи оборонних заходів - наприклад, розміщення мін під протитанковими загородженнями, відомими як "зуби дракона". За його словами, вся його команда - четверо чоловіків з багаторічним досвідом - була повністю виснажена. Вони були серед перших підрозділів, які перетнули кордон з Росією і мали завдання розмінувати і демонтувати оборонні споруди до того, як туди прибули українські піхотні і артилерійські підрозділи. Вони провели два тижні в Курську, працюючи безперервно, з перервами на пару годин сну, завжди напоготові.
У ЗСУ почалися проблеми зі зв'язком під Курськом
Один із членів екіпажу бронетранспортера (БТР), що перевозив українських піхотинців у Курській області, розповів CNN, що їхній підрозділ був перекинутий із Часів Яру, де солдати добре знали місцевість і могли пересуватися практично "зав'язаними очима". Однак у Курську екіпаж заблукав через незнання території та погану видимість.
"Ми зрештою опинилися в місті Суджа, де довелося чекати на командира, щоб він нас знайшов", — сказав він, пояснюючи, що погана навігація і зв'язок між підрозділами стали головною проблемою під час операції.
Сигнали GPS і мобільного зв'язку часто глушилися, тому українські війська покладалися на інтернет-сервіс Starlink. Проте, у деяких районах Курської області навіть цей сервіс не працював. Через це екіпаж не міг зв'язатися зі своїм командиром протягом кількох годин.
Що відомо про операцію у Курській області
Аналітики з DeepState повідомили, що російські війська розпочали активні штурмові дії в Курській області РФ. Зокрема, повідомлялося, що окупанти переправили бронетехніку спочатку через Сейм, а потім і через дрібніші річки.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Курська операція була відповіддю на російські плани зі створення буферної зони на українській території. До її проведення призвела нестача далекобійної зброї у Сил оборони.