Російський кит-шпигун з'явився біля берегів Швеції. До цього він кілька років жив біля норвезького узбережжя, розважаючи місцевих рибалок і просто рядових норвежців. Про це пише The Washington Post.
Кит-білуха на ім'я Хвалдимир (каламбур від з слова "хвал", що по норвезьки означає "кит", і слов'янського імені "Володимир") вперше з'явилася біля норвезького узбережжя в 2019 році. Придивившись до тварини, рибалки помітили на ньому спеціальну упряж з написом "спорядження Санкт-Петербурга". Це викликало підозру, що кит є колишнім учасником програми російського військово-морського флоту, в рамках якої росіяни намагалися використовувати морських тварин в якості шпигунів.
Норвежці зняли упряж з кита, після чого Хвалдимир почав вести вільне життя біля берегів Норвегії – переважно біля північної провінції Фіннмарк, що межує з Мурманською областю РФ. Але минулого тижня його помітили в Осло-фьорді – на самому півдні Норвегії, а тепер кит дістався і до Швеції.
Шведська влада швидко вжила заходів по догляду за китом.
"Поява Хвалдіміра у Швеції додала ще один міжнародний елемент до багаторічної саги захоплення та занепокоєння щодо того, як найкраще поводитися з доброзичливою твариною, яка, як вважають, була колишнім агентом розвідки", – пише WP.
Вчений і колишній дресирувальник морських ссавців Ванесса Піротта зазначила, що кит здійснив подорож з тихих північних вод до густонаселених скандинавій, швидше за все, у пошуках людського спілкування, оскільки до потрапляння в дике середовище все життя Хвалдимир, очевидно, був тісно пов'язаний з людьми.
Ця схильність тварини до спілкування з людиною займає центральне місце в суперечках про те, що з нею робити.
Скандинавські природоохоронці виступають за створення заповідного природного заповідника спеціально для цього кита, де він зможе пройти повноцінну реабілітацію перед тим, як його спробують подружити з дикими білухами.
"Ми вважаємо, що він заслуговує бути по-справжньому вільним з собі подібними", — кажуть зоозахисники.
Але у цієї ідеї є і противники, які вважають неприпустимим укладення кита в новий "полон". Вони зазначають, що Хвалдимир вже знаходиться в дикій природі, і що кити, які звикли спілкуватися з людиною, часто мають труднощі з асиміляцією в диких популяціях.
І хоча поява Хвалдимира в Швеції викликало стурбованість, його становище в скандинавських водах далеко не жахливе. Зоозахисники відзначають, що кит годується самостійно і успішно уникає смертельних зіткнень з кораблям, чим демонструє "вуличну кмітливість".
Світовий океан - останні новини
Глобальне потепління призведе до вимирання багатьох видів у Чорному морі, і цей процес вже не зупинити. Такий прогноз озвучив турецький геолог доктор Осман Бекташ. Через глобальне потепління отруйні гази з нижнього шару моря змішуються з верхнім шаром приводячи до загибелі всього живого. Він зазначає, що цю ситуацію не можна змінити або повернути назад.
Згідно з даними уряду США, температура поверхні Світового океану досягла рекордно високого рівня з моменту початку супутникових спостережень, що призвело до морських хвиль тепла по всьому світу. Вчені-кліматологи заявили, що середня температура на поверхні океану з початку квітня становила 21,1°c, перевищивши попередній максимум в 21°C, встановлений в 2016 році.