За інформацією Reuters, новообраний президент США Дональд Трамп планує висунути на посаду Державного секретаря сенатора Марко Рубіо, водночас на посаду радника з національної безпеки – конгресмена, полковника Національної гвардії у відставці та колишнього "зеленого берета" (ветерана сил спеціальних операцій) Майка Волца.
Якщо інформація джерел американських журналістів підтвердиться, то дві ключові посади займуть "яструби", які адаптувались до специфіки політики Дональда Трампа. Таке призначення означає, що фінальна зовнішня політика Трампа враховуватиме класичні жорсткі підходи у зовнішній політиці Республіканської партії.
Варто зазначити, що ці підходи унеможливлюють ізоляцію США від світових справ. Адже як можна тиснути, наприклад, на Китай чи Іран, і при цьому відгородитися від світу стіною?
До речі, призначення Марко Рубіо та Майка Волца також знаменуватиме зміщення уваги Вашингтону в бік Китаю, який видається Трампу набагато небезпечнішим, ніж Російська Федерація.
Приміром, Рубіо - один із найжорсткіших критиків Китаю в Сенаті. Він закликав розпочати розслідування щодо придбання китайською компанією платформи TikTok, що призвело до розгляду питання національної безпеки. Крім того, він критикував адміністрацію Байдена, закликаючи заборонити продажі обладнання Huawei.
Своєю чергою, Волц також відомий як активний критик Китаю. Він неодноразово заявляв про важливість готовності США до можливого конфлікту в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. У своїй книзі "Жорстокі істини: думай і керуй як "зелений берет"" Волц описав п’ятиступеневу стратегію, яка, на його думку, допоможе уникнути війни з Китаєм. Зокрема, він наголошує на швидкому озброєнні Тайваню, підтримці союзників у регіоні та модернізації авіації та флоту США.
Щодо України - і Рубіо, і Волц підтримують ідею геополітичних торгів про припинення війни. Зокрема перший нещодавно він заявив, що Україна повинна шукати дипломатичне врегулювання з Росією, а не зосереджуватися на поверненні всіх територій.
Але "яструбине" бачення зовнішньої політики підштовхуватиме і держсекретаря, і радника з нацбезпеки до умов, які хоча і не передбачатимуть швидку перспективу вступу України в НАТО, але міститимуть військову підтримку Києва як гарантію збереження статусу кво у разі досягнення якоїсь умови про припинення вогню.
Сергій Таран, політолог, директор Міжнародного інституту демократій