Головним у БРІКС сьогодні є Китай, а не Росія / фото REUTERS

Нещодавно Азербайджан і Туреччина подали заявки на приєднання до міжнародного економічного об’єднання БРІКС. Політолог Олег Саакян в коментарі "24 Каналу" пояснив, чому останнім часом стало так багато охочих вступити в цю організацію.

Аналітик зауважив, що Азербайджан подав заявку до БРІКС через два дні після візиту Володимира Путіна до Баку. На думку Саакяна, Москва вирішила зробити Азербайджан своїм союзником після того, як почала втрачати вплив на Вірменію.

Разом з тим аналітик наголошує, що Азербайджан і Туреччина часто діють узгоджено на зовнішньополітичній арені. Сама ж Анкара у вступі до БРІКС має торговельну мету.

Відео дня

Політолог не погоджується з думкою про те, що БРІКС перетворюється на альтернативу "Групі семи" (G7), яка на цьому тлі буцімто втрачає свої позиції.

"Я б не сказав, що G7 втрачає свої позиції, тому що це різна природа організації. Противага БРІКС так і не вдається. У G7 зібралися країни, які зацікавлені в збереженні світопорядку заснованого на міжнародному праві, ліберальних цінностях, відкритості тощо. Економіка є другорядною ознакою їх об'єднання. Їхня вага й впливовість частково будується на економіці, але об'єднуються вони не цим", – наголосив політолог.

На думку Саакяна, БРІКС – це навпаки суто економічна організація, де немає політичного однодумства. Учасники організації мають різні цінності, політичні системи та уявлення про майбутнє світу, а тому не здатні консенсусно ухвалювати рішення щодо гострих або складних політичних питань, вважає експерт.

"Це дуже негомогенна організація. Чим більше вона розростається, тим на фасад вона виглядатиме більш масштабною, ринок об'ємніший, але з погляду можливості ухвалення рішень, вона деградуватиме", – додав Саакян.

Експерт також зауважив, що БРІКС вже давно перестав бути російським проектом, адже зараз в організації домінує Китай. 

"Тож ухвалили рішення, що політичний союз з БРІКС не виходить й відповідно будуть робити з нього виключно торговельний. Зміна підходу й парадигми, заради чого цей союз існуватиме, призвела до того, що цілий ряд країн вирішив доєднатися", – каже аналітик.

Розширення БРІКС: останні новини

Як писав УНІАН, 20 серпня стало відомо, що Азербайджан офіційно подав заявку на вступ до БРІКС. У своїх заявах Баку подавав це як розширення співпраці саме з Китаєм.

А вже 2 вересня стало відомо, що політично близько Азербайджану Туреччина теж попросилася до складу БРІКС. Обізнані джерела зазначили, що адміністрація президента Реджепа Таїпа Ердогана намагається змістити геополітичний центр ваги від розвинених економік.

Варто додати, що за останній рік БРІКС вже розширився за рахунок Єгипту, Ефіопії, Ірану та ОАЕ. Також про свій інтерес до блоку висловилася Малайзія.

Вас також можуть зацікавити новини: