Росія створює загрози кібербезпеці в Європі / фото ua.depositphotos.com

Росія використовує кіберпростір для створення загроз демократії в країнах НАТО і серед союзників США. Спираючись на нещодавній досвід виборів у Румунії, таку думку в колонці для видання Рoliticо висловили троє колишніх послів США в Румунії - Марк Гітенштейн (обіймав посаду посла у 2009-2012), Адріан Цукерман (2019-2021) і Джим Розапепе (1998-2001).

Вони пишуть, що Румунія 2024 року пережила російське вторгнення, де головною зброєю були твіти, а не танки, як в Україні. Йдеться про президентські вибори, під час яких румунські спецслужби помітили ознаки зовнішнього втручання.

На думку послів, зіткнувшись зі стійкістю України, Росія почала застосовувати в інших країнах давню радянську стратегію, пробуючи знищити демократичний устрій. Основним методом є маніпуляції громадською думкою через соцмережі.

Відео дня

"TikTok, Telegram та інші канали соціальних мереж тепер є зброєю в цій новій війні. Агресія Путіна спрямована на США і всіх їхніх союзників. Він витрачає мільйони доларів, бомбардуючи європейських виборців маніпулятивними соціальними мережами і кампаніями з дезінформації в масовому масштабі. Це новий тип війни з демократією, який виключає необхідність вкочувати танки в столиці", - йдеться в статті.

Розглядаючи вибори в Румунії, посли нагадують, що Росія влила мільйони на підтримку свого кандидата. Через соцмережі за короткий термін нікому не відомого кандидата Келіна Джеорджеску зробили впізнаваним і популярним, і завдяки цьому він ледь не посів перше місце на виборах. Через загрози національній безпеці результати виборів скасували, а виборці голосували повторно. У підсумку переміг кандидат Нікушор Дан, який пропонував Румунам розвивати країну в рамках НАТО.

Однак, дипломати кажуть, що після Румунії подібні спроби втручання у виборчий процес можуть спостерігатися і в інших країнах. Вони нагадують, що восени відбудуться вибори в Молдові, Естонії, Грузії, Нідерландах, Чехії та інших країнах, і в жодній із них не можна виключати спроб втручання Росії в голосування. Колишні посли зробили такий висновок:

"Боротьба за демократію тепер поширюється на кіберпростір, де тактика вторгнення Путіна має бути зірвана, так само як це було на полі бою. Нове поле бою - онлайн, і ставка - демократичний суверенітет".

Інші прояви кібервійни

Нагадаємо, що про загрози безпеці Європи з боку Росії також попереджали й інші експерти. Так, у статті Financial Times йдеться про те, що нова ера для ЄС тільки починається, оскільки РФ налаштована повернути контроль над багатьма європейськими країнами пострадянського блоку. Багато в чому, майбутнє Європи залежатиме від результату війни Росії та України.

В Україні експерти також фіксують кіберзагрози з боку Росії. Financial Times також писала, що російські силовики все частіше вербують українських підлітків через месенджери та намагаються готувати з них диверсантів.

Вас також можуть зацікавити новини: