Президентські вибори в Румунії виграв проєвропейський кандидат Нікушор Дан, який отримав 53,6% голосів. Його суперник - проросійський кандидат Джордже Сіміон - 46,4%. І хоча Сіміон уже визнав свою поразку і привітав Дана з перемогою, при цьому він заявив, що має намір продовжувати "боротьбу за Румунію".

Безумовно, такі результати виборів вплинуть на ситуацію в регіоні, зокрема в Молдові. Нагадаю, що в Сіміоні набрав більшість голосів румунської діаспори, проте в Молдові за цим показником він крупно програв. Громадяни Румунії, які проживають у сусідній країні, віддали понад 80% голосів Нікушору Дану. Певною мірою, це могло вплинути і на результат виборів.

Такий результат голосування на президентських виборах у Румунії однозрачно надихнув владу в Молдові. Річ у тім, що правляча партія і президентка Майя Санду підтримували Нікушора Дана.

Відео дня

І у них є надія, що громадяни Молдови на прийдешніх парламентських виборах теж зроблять проєвропейський вибір. Але я ставився б до таких надій обережно.

По-перше, у мене є сумнів, що ця хвиля проєвропейського ентузіазму протримається до осені. Нагадаю, коли в Молдові проводили підготовку до президентських виборів 2024 року і водночас було запропоновано провести референдум щодо євроінтеграції, влада країни не врахувала, скільки часу мине від моменту оголошення плебісциту до його проведення та підрахунку результатів - більш ніж пів року. І хвиля ейфорії, натхнення від того, що ми дізналися - нам разом з Україною відкрито шлях до Європейського Союзу, до моменту голосування сильно спала. Настільки, що позитивне голосування "за ЄС" опинилося під загрозою. Ось і зараз я теж боюся, що до парламентських виборів у Молдові все може змінитися.

По-друге, чим би не закінчилися "переговори" між РФ і Україною, слід розуміти, що Москва не зупиниться, навіть якщо погодиться на "перемир'я" або навіть "мир". Росія готуватиметься до нових атак. І йдеться не лише про загрозу європейським країнам.

Для Росії все одно важливою залишається Україна. І Кремлю важливо зайти до неї "з тилу" - це Молдова разом із Придністров'ям.

Там і зараз активно працюють ФСБ, ГРУ тощо, постійно намагаючись чинити тиск. Тому, не можна виключати, що для отримання потрібного їй результату на виборах у Молдові, Росія вкладе мільйони доларів в організаційні, медійні структури, в агентів впливу тощо. Усі "консерви", які тут сидять роками, будуть задіяні. І, звичайно, варто очікувати мобілізації громадян Молдови, які проживають у Придністров'ї. Не всі вони голосуватимуть на виборах у Молдові так, як потрібно Кремлю, але 70% - це, на жаль, реальність.

Що стосується Румунії та поляризації суспільства на президентських виборах (кандидати набрали майже рівну кількість голосів), то я б не турбувався. Ситуація там скоро стабілізується, оскільки президент, прем'єр-міністр, більшість у парламенті гратимуть в одну й ту саму гру.

Віталій Андрієвський, директор Інституту ефективної політики (Молдова)

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням