Вже цієї неділі, 4 травня, громадяни Румунії з другої спроби обиратимуть нового президента. Перевибори були призначені після того, як Конституційний суд країни скасував результати президентських перегонів восени 2024 року. Тоді, несподівано для всіх, перемогу здобув ультраправий кандидат Келін Джорджеску. Зараз його палкий прихильник, правий кандидат Джордж Сіміон, по суті, перетягнув на себе голоси виборців Джорджеску, і декларує себе як продовжувач його лінії. Таким чином, Джорджеску не може брати участь у виборах, однак справа його, як то кажуть, живе і процвітає.

Одразу дві політичні сили підтримали його ідеї. Цими політичними силами став POT Анни-Марії Гаврили та AUR Сіміона. Коли з’ясувалося, що Джорджеску не реєструють кандидатом на вибори, Гаврили зняла свою кандидатуру на підтримку Сіміона. І зараз рейтинги Сіміона сягають близько 30%, що, з високою ймовірністю, забезпечить йому вихід у другий тур.

Крім того, приблизно така кількість виборців підтримали партію AUR, РОТ та S.O.S. Діани Шошоаке на виборах до парламенту (фактично всі вони підтримують Джорджеску, а він - їх). І усе це свідчить про те, що насправді прихильників Джорджеску в Румунії лишається чимало.

Відео дня

Що стосується опонентів, то провідних декілька, але у всіх них є певні проблеми. З одного боку, ми маємо кандидата від правлячої коаліції націонал-лібералів та соціал-демократів, - це Крін Антонеску. Він, в цілому, має теж досить високі шанси на те, щоб потрапити до другого туру. Але він далеко не єдиний кандидат, скажімо так, від проєвропейських сил.

На противагу йому ми маємо ще кількох незалежних кандидатів. Один з них – Нікушор Дан, мер Бухаресту. Другий незалежний кандидат – Віктор Понта, у минулому – прем’єр-міністр від партії соціал-демократів, а нині – незалежний кандидат. Всі вони входять до п’ятірки провідних кандидатів.

Крім Антонеску, основним опонентом Сіміона, схоже, є Дан. Але якоюсь мірою його голоси відтягує на себе і Понта, тому що має за собою зв’язки в соціал-демократичній партії. Деякі її осередки його підтримують, і ця підтримка не надходить до єдиного кандидата від правлячої коаліції.

Також є ще Елена Ласконі, яка минулого разу, коли вибори були скасовані, проходила до другого туру. Зараз вона теж балотується, входить до п’ятірки, але вже зі значно нижчими результатами. Цікаво, що партія Ласконі, побачивши, що у їхньої очільниці рейтинг не найвищий і шанси пройти до другого туру невисокі, запропонувала свою підтримку Дану. Але ц цим не зовсім вийшло, тому що партія Сіміоне AUR оскаржила дане рішення, мовляв, не сама Ласконі, а генеральний секретар запропонував цю ідею.

Таким чином, якщо говорити про другий тур президентських перегонів в Румунії, то Сіміон (якщо він там опиниться), може програти Антонеску чи Дану. Ці ж двоє мають шанс вийти на позитивній адженді.

Якщо ж у другому турі раптом опиниться пара Сіміона та Понти, тоді шанси зростають у Понти. Попри те, що він дуже неоднозначний і місцями навіть токсичний політик, в такій парі вибиратимуть "менше зло".

І ще один момент: є шанси, що Сіміон виграє і в першому, і в другому турі виборів. Тоді Румунія вступить в період солідної політичної турбулентності, адже відбуватиметься перманентний конфлікт між президентом та урядом. І також не можна виключати протестів у будь-якому випадку, незалежно від того, хто з кандидатів переможе. Якщо Сіміон переможе, то можуть протестувати прихильники його опонентів, якщо програє, то можуть виступити проти прихильники Джорджеску.

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням