Зразок золотого волокна зберігається в музеї / Фото Вікіпедія

Корейські вчені успішно відтворили золоте волокно, яке вміли виробляти 2000 років тому. Для виробництва волокна використовується мушля молюска Atrina pectinata, якого вирощують у прибережних водах Кореї, пише phys.org.

Як ідеться у висновках дослідження, яке опубліковано в журналі Advanced Materials, вчені не тільки відновили забуту технологію виготовлення волокна, а й дістали відповідь на запитання - як стародавнім вдавалося домогтися його золотого кольору.

Морський шовк, який ще називають "золоте волокно моря", цінували за переливчастий золотистий колір, легкість і міцність. Він був одним із найцінніших матеріалів у давньоримський період. Його могли собі дозволити тільки імператори. Дорогоцінне волокно виготовляли з ниток біссуса, що виділяються Pinna nobilis - великим молюском, який мешкає в Середземномор'ї. Ці нитки потрібні йому, щоб прикріпитися до скель. Тепер Pinna nobilis - це зникаючий вид. Його збір у Європейському Союзі повністю заборонений, а золотий морський шовк пішов у минуле.

Відео дня

Однак дослідницька група POSTECH звернула увагу на раковину Atrina pectinata. Цей вид молюска вирощують у прибережних водах Кореї для їжі. Як і Pinna nobilis, цей молюск виділяє нитки біссусу для закріплення, і дослідники виявили, що ці нитки фізично і хімічно схожі на нитки Pinna nobilis. Їм вдалося обробити раковину і відтворити морський шовк.

Два молюски - Atrina pectinata і Pinna nobilis / Колаж УНІАН, фото Вікіпедія

Команда вчених під керівництвом професора Донг Су Хвана і професора Джимін Чоя також розкрила секрет відмітного золотистого відтінку морського шовку і його стійкості до вицвітання. Виявляється, яскравість золотистого морського шовку зумовлена не пігментом, а структурним забарвленням. Дослідники визначили, що райдужний відтінок виникає через сферичну білкову структуру, звану "фотоніном". Вона утворює шаруваті структури, що взаємодіють зі світлом. Так виходить характерний блиск. Подібно до кольору мильних бульбашок або крил метелика, це структурне забарвлення дуже стабільне і не тьмяніє з часом.

Важливим аспектом відкриття є можливість переробки раковини, яку звикли викидати. Це допоможе скоротити морські відходи, а також демонструє потенціал екологічно чистих матеріалів, які мають культурне та історичне значення.

Дивовижна знахідка в Англії

Як писав УНІАН, під час розкопок на півночі Англії археологи виявили добре збережені зразки шкіряного взуття віком 2000 років. Один зі збережених зразків належав чоловікові, чий зріст, мабуть, становив 190 см. Для тих часів це була разюче висока людина.

Вас також можуть зацікавити новини: