Підприємства модернізують потужності, щоб знизити шкідливі викиди / фото uaprom.info

Український бізнес все більше долучається до проекту «Екотрансформація». Підприємства-забруднювачі проводять модернізацію власних потужностей з метою знизити шкідливі викиди.

Про це в коментарі OBOZREVATEL повідомила президент Професійної асоціації екологів Людмила Циганок.

Вона назвала кілька успішних проектів, які показують, що працювати, зменшуючи тиск на довкілля, – можна.

Відео дня

«Ми, ініціював проект «Екотрансформація», мали на меті стимулювати зелені зміни. Зараз у ЗМІ та суспільстві багато йдеться про екологічні проблеми, про те, що Україна не виконує свої природоохоронні зобов'язання, що не вистачає коштів на «зелену» модернізацію. Тому ми поставили перед собою мету знаходити проекти, які показують, що це можливо. І підтверджують, що є тільки два шляхи: або підприємство модернізується, впроваджує інноваційні технології, або з часом у нього не буде іншого вибору, крім як закрити виробництво. Ми не хочемо, щоб виробництва закривалися. Ми – за те, щоб допомогти підприємствам знаходити такі рішення», – підкреслила Циганок.

Вона зазначила: зараз в результаті моніторингу Професійної асоціації екологів вдалося знайти ряд успішних кейсів щодо впровадження «зелених» технологій на українських підприємствах.

Так, велика фармкомпанія «Фармак» розпочала впровадження інноваційних технологій ще у 2016-му році з заміни люмінесцентних ліхтарів на LED-освітлення, встановлення частотних перетворювачів на електродвигуни та алгоритмів програмного керування інженерними мережами, що дозволяє суттєво скоротити споживання електроенергії. «Фармак» також перейшов до приготування гарячої води в цехах шляхом використання конденсату з відпрацьованої пари. Також компанія побудувала нову котельню, яка не тільки дозволяє економити енергоресурси, але і має менші показники викидів забруднюючих речовин.

«Миронівський завод з виробництва круп і комбікормів» встановив обладнання, що дозволяє виготовляти брикети з відходів виробництва, які будуть використовуватися в якості палива для твердопаливних котлів. Крім прямої користі для довкілля (оскільки відходи виробництва не накопичуються на сміттєвих полігонах), виготовлення і використання таких брикетів має ще й серйозний економічний ефект: вони мають велику теплотворну здатність, ніж дрова, а за ціною – суттєво дешевше традиційних видів палива.

А «Метінвест» зараз завершив дворічний проект реконструкції аспірації в конвертерному цеху комбінату «Азовсталь». Зараз проходять пусконалагоджувальні роботи. Попередні вимірювання підтверджують: ступінь очищення відповідає кращим європейським практикам. Тому викиди пилу в атмосферу гарантовано будуть значно нижче, ніж раніше.

«Є підприємства, які, розуміючи всю ту шкоду, що завдає навколишньому середовищу господарювання. – знаходять рішення, щоб з року в рік покращувати результати в області екологізації. Модернізація – тривалий процес, який часто супроводжується різного роду незручностями. Але якщо підприємства стають на шлях зелених змін і починають зменшувати негативний вплив і тиск на навколишнє середовище – це вже дуже позитивно для нашої держави. Це дозволяє Україні все-таки виконати природоохоронні зобов'язання», – зазначила Циганок.

Нагадаємо, що «Метінвест» підписав контракт з французькою компанією Air Liquide про будівництво на Маріупольському металургійному комбінаті (ММК) ім. Ілліча самої сучасної повітророздільної установки в Україні на загальну суму 78,3 мільйона доларів.

У запуску проекту взяли участь президент України Володимир Зеленський, посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, мер Маріуполя Вадим Бойченко.