REUTERS

Політолог Віталій Кулик розкритикував звіт голови правління НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького та радниці міністра енергетики Лани Зеркаль про досягнуті з ENTSO-E домовленості про нові можливості та збільшення експорту електроенергії з України до країн ЄС.

Як написав Кулик у своєму блозі на "Цензор.НЕТ", при цьому жодних деталей, зокрема обсягів цього експорту представлено не було.

За його інформацією, і всі учасники ринку електроенергії про це знають, Укренерго домовилось з ENTSO-E про експорт з України лише 100 МВт-год електроенергії.

Відео дня

"Щоб не ганьбитися, утаємничили подробиці і запропонували європейським колегам не разголошувати. Бо нема про що звітувати. Всі вчорашні переможні реляції - це порожня марнослів'я. 100 МВт з невідомою перспективою майбутнього збільшення обсягів експорту електроенергії", - стверджує політолог.

Він нагадав, що під час попередніх своїх PR-заходів Кудрицький стверджував про експортний потенціал 2000 МВт. Навіть відновив добові аукціони з розподілу міждержавних перетинів для експорту електроенергії в Польщу. 

"За весь період з початку приєднання України до європейської енергосистеми жодного експорту електроенергії до країн ЄС ще не було. І зараз мова йде про смішні 100 МВт год з перспективою збільшення у наступні місяці до 200 МВт-год", - наголосив Кулик.

Він нагадав, що до приєднання до ENTSO-E Україна спокійно експортувала до країн ЄС 650 МВт-год з Бурштинського енергоострову.

"Коли нас на початку війни прискорено приєднали до ENTSO-E – це було політичне рішення. Проте воно й виявило, що попри переможні реляції менеджменту Міненерго та "Укренерго", українська енергосистема "має баги". Зокрема й щодо спроможності експортувати електроенергію до Європи. Тому і маємо зараз таку позицію європейців", - додав політолог.

Він вказує, що у своєму прес-релізі Укренерго пише про 6 заходів, які ще треба зробити, щоб збільшити обсяги експорту. 

Кулик нагадав, що Укренерго у 2018-2019 роках витратило 2,3 млн євро на дослідження можливості здійснення синхронної роботи ОЕС України з ENTSO-E, в тому числі і визначення обсягів допустимих величин експорту/імпорту.

"Жодних результатів цих досліджень представлено не було. Лише на словах керівниками НЕК "Укренерго" озвучувалися цифри 100-200-600 МВт (експорту)", - пише політолог.

За його словами, за результатами аналізу динамічної стійкості НЕК "Укренерго" було зазначено на необхідності переналаштування існуючих стабілізаторів (PSS) на ТЕС та ГЕС, переналаштування систем збудження АЕС, встановлення компенсуючих пристроїв на об’єктах об’єднаної енергосистеми України. Це б дозволило наростити експорт, проте щоразу надавалися різні значення, до яких його можна було б збільшити.

"З 2020 року (з моменту отримання результатів досліджень) НЕК "Укренерго" не ініціювала та не координувала здійснення заходів, які б дозволили розпочати експорт електроенергії на рівні принаймні обсягів, які забезпечувалися з острову Бурштинської ТЕС", - пише Кулик.

Тож, заявив він, синхронізація ОЕС України з ENTSO-E після успішного проходження ізольованого режиму змогла забезпечити лише технологічні перетоки, які не перевищували 180-200 МВт (за інформацією керівників НЕК "Укренерго").

"Експорт електроенергії з ОЕС Україні у період з березня по червень 2022 року, ще раз нагадаю, дорівнював 0. Тож навіщо збуджувати суспільство і брехати про міліарди євро, які ми зможемо отримати в бюджет? Якщо ж нічого не готове і в цьому році залишаться мізерні обсяги експорту?" - підсумував політолог.