Якщо раніше значну кількість випадків торгівлі китайськими контрабандними ТВЕНами фіксували в основному в Київській, Запорізькій і Дніпропетровській областях, то тепер основним центром контрабандної торгівлі ТВЕНами стає Харків.

Гостей Харкова контрабандна торгівля китайськими ТВЕНами зустрічає відразу напроти центрального вокзалу.

Так само як і в інших регіонах основним контрабандним товаром є китайська марка MC. 

Продають в основному за ціною 50 гривень за пачку – приблизно на 20% дешевше, ніж легальна продукція. Жодних акцизних марок – тобто жодні податки до бюджету не сплачуються. Попереджувальні написи – англійською мовою. Також на пачках присутній напис For Duty Free sale only (лише для продажу в магазинах Duty Free) – це також свідчить, що продукція контрабандна.

При цьому частина продукції має фруктовий смак – «тірамісу», «голубіка», «апельсин». Хоча наявність фруктових смаків обмежується законодавством України, оскільки це може приваблювати підлітків.

Ще дві великі точки продаж – в північно-східній частині Харкова – біля станцій метро «Студентська» і «Героїв Труда» - на проспекті Павлова.

У південній частині міста неформальним центром нелегального продажу контрабандних ТВЕНів став Комунальний ринок. Тут чимало кіосків торгують контрабандними ТВЕНaми.

Кілька точок продаж китайських контрабандних ТВЕНів зафіксовано і в передмісті Харкова – зокрема, у Мерефі і селищі Південному. 

Показово, що в Харкові контрабандні ТВЕНи продають вже не лише стаціонарно, але й через мережу Інтернет.

Доктор наук, професор КНУ ім. Т.Шевченка також вказує на загрозливу тенденцію поширення контрабандних ТВЕНів через Інтернет-мережу. 

"Наприклад, у Дніпрі почали активно просувати продаж контрабандних ТВЕНів (цей же китайських бренд) через Інтернет. Наприклад, за 705 доларів готові пересилати по всій Україні цілий короб китайських ТВЕНів (500 пачок). Виходить приблизно 39-40 гривень за пачку. Це суттєво менше, ніж ринкова ціна легальної продукції", - пояснює В. Воротін.

Зважаючи на прибутковість нелегального ринку ТВЕНів, експерт не виключає, що надалі в Україні може з’явитися і власне нелегальне виробництво - у т.ч. на окупованих територіях Донбасу.

"Значні потенційні прибутки від нелегального продажу можуть стимулювати створення нелегальних підпільних виробництв по всій території України – в т. ч. на окупованих територіях Донбасу. Тим більше, що в Донецьку функціонувала місцева тютюнова фабрика", - нагадує економіст, доктор наук Валерій Воротін.

"Ця тенденція може мати негативний вплив на національну безпеку країни – у т.ч. фінансову безпеку, боротьбу з організованою злочинністю і на громадське здоров’я", - впевнений заступник голови Центру євроатлантичної безпеки Тарас Жовтенко.

Експерт вже наводив приклади подібної контрабандної торгівлі в Запоріжжі і Нікополі (Дніпропетровська область), а також її агресивне просування через Телеграм-канали.

При цьому експерт нагадав, що за нормами Кримінального кодексу України, контрабанда ТВЕНів та інших тютюнових виробів досі не є кримінальним злочином.

"Але, за даними Європейського бюро запобігання зловживанням і шахрайству (OLAF), організована злочинність активно заробляє на контрабанді тютюновими виробами. Відповідно, розширення джерел фінансування організованої злочинності вплине на кількість інших злочинів в Україні", - впевнений Тарас Жовтенко.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram