Фахівці зазначають, що держава прагне взяти під контроль проблему з дитячими садочками / фото ua.depositphotos.com

Нестача дитячих садочків стримує працевлаштування жінок. Догляд за дітьми суттєво або частково обмежує можливість понад третини матерів працювати.

Паро це свідчать дані дослідження сайту з пошуку роботи Work.ua та освітнього порталу Education.ua. Результати підтвердили, що доступність дошкільної освіти є вагомим чинником, який впливає на залученість батьків, зокрема матерів, на ринок праці. 

Так, 49% респондентів зазначили, що у їхньому регіоні дитячі садочки працюють із браком місць або не працюють узагалі. Через нестачу місць у садочках чимало жінок залишаються вдома або шукають неофіційні альтернативи, які не завжди якісні та доступні.

Відео дня

60% опитаних змушені забирати дитину до 17:00, що нелегко поєднати зі стандартним робочим днем. Скорочений графік роботи садочків заважає жінкам працювати повний день або змушує шукати роботу з гнучким графіком, що може обмежувати їхні кар’єрні перспективи. 

31% жінок зазначили, що догляд за дітьми суттєво або частково обмежує їхню можливість працювати. Багато сімей стикаються з вибором між кар’єрою та доглядом за дітьми.

"Також варто вказати на низьку доступність дошкільної освіти для певних категорій: батьки-ВПО й батьки дітей з особливими освітніми потребами частіше постають перед труднощами під час запису дитини в садочок. Наприклад, одна з респонденток зазначила, що адміністрація не хотіла створювати інклюзивну групу для дитини, довелося самостійно переконувати керівництво", - йдеться у дослідженні.

Фахівці зазначають, що держава прагне взяти під контроль проблему з дитячими садочками. Зокрема у новому Законі "Про дошкільну освіту" йдеться про впровадження можливостей, які можуть змінити ситуацію та допомогти батькам поєднувати роботу й догляд за дітьми:

  1. Подовжений час перебування дітей у садочку: тепер діти можуть залишатися до 11 годин на день, а за потреби — довше, за додаткову плату, яку покривають органи місцевого самоврядування або батьки. Це значно підвищує гнучкість для працюючих батьків, які мають змогу більш вільно планувати свій робочий час.
  2. Ранній доступ до ясел: діти можуть відвідувати ясла вже з трьох місяців, що дозволить жінкам раніше повернутися на роботу після декрету. Це важливий крок до забезпечення рівних можливостей для жінок у кар'єрі.
  3. Нові типи організації освітнього процесу: Закон дозволяє створювати сімейні дитсадки, які можна відкривати в житлових будинках, мінісадки для груп до п’яти дітей та мобільні садочки, які працюють у громадах без доступу до дошкільної освіти. Наприклад, у Херсонській області вже курсує спеціальний автобус, що забезпечує освітні заняття. Це рішення може бути особливо корисним для сільських і віддалених територій.

Зайнятість в Україні – останні новини

Дефіцит робочої сили залишатиметься значним на прогнозному горизонті та обмежуватиме відновлення економіки. При цьому безробіття поступово зменшуватиметься, проте залишиться вищим за довоєнний рівень, повідомлялося в "Інфляційному звіті" Національного банку.

Найбільш високооплачувані вакансії з частковою зайнятістю зафіксовані у категоріях: продаж нерухомості – 35 000 гривень, будівництво та облицювальні роботи – 25 000 гривень, агробізнес, сільське та лісове господарство – 25 000 гривень, свідчать дані OLX Робота. Найнижчий рівень заробітних плат у сфері клінінгу (8 000 гривень), охорони та  безпеки (10 000 гривень) та бухгалтерії (12 000 гривень).

Вас також можуть зацікавити новини: