
У Єгипті в одному з некрополів археологи розкопали величезну гробницю невідомого фараона, вік якої – близько 3600 років, повідомляє The New York Times.
Зазначається, гробницю виявили єгипетські і американські археологи в Абідосі - одному з найдавніших міст стародавнього Єгипту - на глибині 23 фути.
Похоронна камера має прикрашений вхід, кілька кімнат і високі 16-футові склепіння із глиняної цегли. Видання пише, що ця гробниця значно перевершує за розмірами виявлену в Абідосі понад десять років тому гробницю, яку тоді вважали першим матеріальним доказом існування "зниклої" династії царів.
"Це новий етап у дослідженні цієї династії, і це досить захоплююче", - сказав куратор Пенсильванського музею у Філадельфії Йозеф Вегнер, який брав участь у розкопках від американської сторони.
На основі подібності між нещодавно виявленою гробницею та гробницею, яку знайшли в 2014 році, що належала фараону Сенеб-Каю, археологи дійшли висновку, що невідомий фараон міг бути раннім членом так званої Абідоської династії.
У нещодавно виявленій гробниці на цегляній кладці зображені сцени з богинею Ісідою та її сестрою Нефтідою, які часто згадуються в похоронних ритуалах.
Дослідники розповіли, що на розкопаному місці не було ідентифікованих скелетних останків, і ця гробниця зазнала серйозних пошкоджень протягом століть.
Повідомляється, що грабіжники майже повністю очистили поховання. Ніша, призначена для каноп - посудин для збереження органів, що зазвичай зберігалися у позолоченій скрині, - була порожня. Однак археологи знайшли кераміку й написи, які свідчать, що приблизно 1700 років тому люди розкопували ці гробниці, добуваючи вапняк, граніт та кварцит.
Ім’я правителя, викарбуване жовтими ієрогліфами, дослідники не змогли розібрати через дії тих же грабіжників.
"Вони пошкодили розписи рівно настільки, щоб ми мали лише залишки тексту, які нічого не можуть нам розповісти... Але археологічні дослідження не завжди дають нам те, на що ми сподіваємося. Тому ми продовжуємо працювати", - пояснив Вегнер.
Археологиня Кетрін Хоулі з Нью-Йоркського університету назвала знахідку "надзвичайно важливою", адже вона допомагає пролити світло на період, коли Стародавній Єгипет був розділений між конкуруючими державами, що лишили після себе дуже мало матеріальних свідчень.
"Іншими словами, ми маємо дуже мало джерел про цей період, і саме тому такі відкриття викликають величезне захоплення. Це справді може змінити наше розуміння історії Стародавнього Єгипту", - зазначила Хоулі.
Водночас деяку інформацію вдалося дослідникам отримати, обстеживши скелет Сенеб-Кая. На їхню думку, фараон, ймовірно, загинув у бою. Вегнер вважає, що період, до якого належить знахідка, був часом воюючих фараонів, які боролися за владу.
Археологи планують продовжувати розкопки та охороняти територію від подальших руйнувань.
"Ми завжди мріємо знайти гробницю, яка залишилася недоторканою або хоча б частково збереженою. І, можливо, такі поховання ще чекають на нас", - підсумував Вегнер.
Раніше УНІАН розповідав про те, як понад століття археологи не можуть відкрити одну загадкову мумію. Відомий єгиптолог Говард Картер ще у 1919 році в районі Долини царів стародавнього міста Луксор відкрив мумію "Недоторканна".
Хоч це відкриття дало багато інформації ученим, проте вони так і не змогли точно визначити її імені. Єдиною збереженою вказівкою про особу цієї людини є напис, наспіх зроблений всередині гробниці, який може бути ім'ям "Баширі" або "Нено".
Однак експерти не змогли з упевненістю визначити, яке ім'я є правильним.