"Тато може все що завгодно, тільки мамою не може бути", - нешкідливий, здавалося б, рядок з усім відомої дитячої пісеньки відображає тривале в часі формування громадської думки про роль батька в житті дитини. Карикатурний образ радянських тат в потягнутих трениках із газетою в руках і відсутністю інтересу до дитини, якщо тільки в їх спілкуванні не присутній ремінь, на превеликий жаль, перекочував і в сучасність. Контентмейкери лише замінили газету на смартфон.

Демонстрація такого роду примітивного гумору, і, що плачевно, попит на нього, виливається у багато більше, ніж просто доповнення до сатири. З невідомих причин, борці проти дискримінації за статевою ознакою не піднімають питання батьківства, якщо тільки справа не стосується маргінальних особистостей на кшталт неплатників аліментів і бігунів від сімейного життя через вроджену відсутність почуття відповідальності.

Складається враження, що чоловіки самі не хочуть піклуватися про власних дітей і брати активну участь в їх вихованні

Але ситуація насправді є плачевною.

"Дитині краще буде з матір'ю", - не фраза, кинута в розмові бабусь біля під'їзду, а судова практика, сформована протягом десятиліть. Складається враження, що чоловіки самі не хочуть піклуватися про власних дітей і брати активну участь в їх вихованні. Але ось нестикування - їм на законодавчому рівні не дають можливості приділяти свій час дитині, починаючи з першого крику новонародженого карапуза.

Вільну "з галери" батькові, згідно з нинішнім законодавством, можуть дати тільки в тому випадку, якщо місце цього весляра займе мати дитини. Тобто, в декрет - хтось один, а за всіма канонами – виключно мати.

І ось, вперше за всю історію незалежності України, прийнятий і чекає підписання президентом законопроект, метою якого є ліквідація дискримінаційних явищ в культурі виховання нового покоління українців, які знають з народження тепло не тільки маминих, а й татових рук.

Законопроект не тільки зведе на "ні" дискримінаційні явища, пов'язані з декретною відпусткою, а й спрямований на надання додаткової допомоги батькам

Законопроект №3695, спрямований 26 квітня 2021 року на підписання Володимиру Зеленському, не тільки зрівнює права матері і батька на декретну відпустку. Адже положення цього нормативно-правового акта пов'язані не тільки з торжеством «яжетато», а й передбачають такі сприятливі нововведення, як двотижнева відпустка для будь-якого члена сім'ї новонародженого українця, в тому числі і батька. При цьому, законопроектом передбачено додаткову десятиденну відпустку, якщо у нього двоє дітей і більше, а також якщо дитина з інвалідністю або усиновлена. Таке ж право гарантовано і мамам.

Таким чином, законопроект не тільки зведе на «ні» дискримінаційні явища, пов'язані з декретною відпусткою, а й спрямований на надання додаткової допомоги батькам, які виховують усиновлену дитину або дитину з інвалідністю, адже між поняттями «час» і «гроші», як правило, ставлять знак «рівно».

На тлі страхітливого розриву між народжуваністю і смертністю в Україні, даний законопроект не тільки антидискримінаційний, а й подає надії на поліпшення ситуації з народжуваністю і формування здорового інституту сім'ї.

"Погана справа - не хитра" (як коментар про народження дитини) - має залишитися в тому ж дрімучому минулому, в якому і було придумано. Адже, крім всіх інших факторів, присутність батька в цілодобовому побуті новонародженого в перші два тижні може стати серйозним антидотом від післяпологової депресії, яка, на жаль, іноді призводить до дуже плачевних наслідків.

Володимир Пищида, адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine

            

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram