У зв'язку зі сформованою ситуацією, в Україні гостро постало питання про право на цивільну вогнепальну зброю. 23 лютого 2022 року Верховна Рада проголосувала в першому читанні за відповідний законопроект № 5708. Звичайно, він недосконалий і ще буде доопрацьовуватися. Однак варто розібратися з поточними правами громадян на зброю.

Отже, якою зброєю можуть володіти українці?

Без дозволу органів внутрішніх справ:

Відео дня
  • зброєю під патрон Флобера;
  • з 18 років - пневматичною зброєю калібру менш як 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів в секунду;
  • з 18 років - газовими балончиками (крім використовуваних співробітниками правоохоронних органів), які реалізуються в спеціалізованих магазинах, окремих секціях магазинів.

23 лютого 2022 року Верховна Рада проголосувала в першому читанні за законопроект № 5708 про право на цивільну вогнепальну зброю

З дозволу органів внутрішніх справ:

  • з 18 років - газовим пістолетом, револьвером і патронами до них, заряджених речовинами сльозогінної і дратівної дії;
  • з 18 років -холодною зброєю, а саме багнетом, стилетом, ножем, кинджалом, арбалетом, нунчаками, кастетом і т. п., а також іншим предметом, призначеним для ураження живої мети за допомогою м'язової сили або механічного впливу пристрою;
  • з 18 років - пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів в секунду;
  • з 21 року (окремі категорії громадян: працівники суду, правоохоронних органів їх близькі родичі, учасники кримінального провадження, народні депутати, члени громадських формувань з охорони порядку та державного кордону, журналісти, держслужбовці, військовослужбовці, крім тих, що проходять строкову військову службу) - травматичною зброєю ( пристроєм для відстрілу гумових куль);
  • з 21 року-вогнепальною гладкоствольною мисливською зброєю;
  • з 25 років - вогнепальною мисливською нарізною зброєю (мисливським карабіном, гвинтівкою, комбінованою зброєю з нарізними стволами).

Дозвіл на придбання, зберігання і носіння газових пістолетів, револьверів і патронів до них видається за умови наявності довідки медичного закладу. Це довідка про стан здоров'я, де зазначено, що людина може володіти спеціальними засобами самооборони і ознайомлений з порядком їх зберігання, і застосування.

Придбані газові пістолети протягом десяти днів з моменту покупки подаються громадянами до органу внутрішніх справ за місцем проживання для реєстрації та оформлення дозволу на їх зберігання або носіння. 

Дозвіл для газових пістолетів може бути видано кожному члену сім'ї власника газового пістолета, який має на це право. Дозвіл на зберігання і носіння безномерних або саморобних газових пістолетів (револьверів) органами внутрішніх справ не видається.

У всіх випадках носіння газових пістолетів власник зобов'язаний мати при собі дозвіл. А якщо його немає, то до розгляду справи пістолет вилучається правоохоронцями.

Дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської гладкоствольної та нарізної зброї, пневматичної, холодної зброї видають після спеціального навчання, здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спецзасобів, правил поводження з ними та їх застосування.

Облік власників в обов'язковому порядку ведеться в Книзі обліку. А відомості про наявність такої зброї в українців заносяться в базу даних. На кожного, хто володіє вогнепальною мисливською, холодною, нагородною, пневматичною зброєю (крім відомчої зброї), заводиться особиста справа в поліції.

Придбану вогнепальну мисливську зброю, основні частини зброї, пневматичну зброю, холодну зброю, протягом десяти днів з дня придбання потрібно зареєструвати в органах поліції за місцем проживання власника з отриманням дозволу на його зберігання і носіння.

Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена. Однак власник зброї повинен забезпечити його безумовне збереження.

У власності фізичних та юридичних осіб не можуть перебувати:

  • зброя, боєприпаси, бойова і спеціальна військова техніка, ракетно-космічні комплекси;
  • вибухові речовини і засоби вибуху. Всі види ракетного палива, а також спеціальні матеріали та обладнання для його виробництва;
  • бойові отруйні речовини;
  • електрошокові пристрої та спеціальні засоби, які застосовуються правоохоронними органами.

Для самозахисту можна використовувати будь-який з перерахованих вище засобів. Однак робити це можна тільки способом, передбаченим законом і тільки в межах необхідної оборони (виключно при наявності дозволу, де він потрібен).

Кодексом України Про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність за такі правопорушення:

  • порушення правил поводження зі зброєю;
  • стрільба з вогнепальної, холодної металевої, травматичної або пневматичної зброї, в населених пунктах і не відведених для цього місцях (або з порушенням встановленого порядку);
  • придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж вогнепальної, холодної або пневматичної зброї без отримання відповідного дозволу;
  • порушення громадянами, які мають відповідний дозвіл, правил зберігання, носіння або перевезення нагородної, вогнепальної, холодної або пневматичної зброї та бойових припасів;
  • порушення строків реєстрації (перереєстрації) нагородної, вогнепальної, холодної або пневматичної зброї та правил взяття її на облік;
  • порушення порядку придбання, зберігання, реєстрації або обліку газових пістолетів і револьверів і патронів до них.

За ці порушення (залежно від виду) передбачені штрафи і конфіскація зброї.

Володіння, зберігання, застосування вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської) без відповідного дозволу тягне за собою покарання за статтею 263 КК України у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років.

Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів або іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу караються штрафом або громадськими роботами, арештом, обмеженням волі або позбавленням волі на строк до 3 років.

Денис Ненов, адвокат юридичної фірми "Ілляшев і Партнери"

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням