Згідно з Конституцією України, громадяни з релігійними переконаннями можуть виконувати свій обов'язок по захисту Батьківщини шляхом несення невійськової альтернативної служби.
Молодший юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Діана Скумадчук розповіла "РБК-Україна", як це працює на практиці. Формально вказані особи, перебуваючи у складі ЗСУ не повинні брати участь у бойових діях.
Це підтвердив і Верховний суд України під час розгляду справи №344/12021/22 (провадження №51-90км24), де зазначив, що громадянин має право відмовитись від проходження військової служби з релігійних переконань.
Зазначається, що наразі в Україні є велика кількість релігійних організацій, вчення яких прямо забороняє послідовникам брати до рук будь-які види зброї. Серед них:
- адвентисти-реформісти та адвентисти сьомого дня;
- євангельські християни та євангельські християни-баптисти;
- мученики та свідки Єгови;
- харизматичні християнські церкви та церкви, прирівняні до них за зареєстрованими статутами;
- християни віри євангельської та церкви, прирівняні до них за зареєстрованими статутами;
- товариство Свідомості Крішни.
Однак мало просто сказати, що особа є послідовником однієї з цих релігій. Потрібно обов'язково довести:
- належність до чинних релігійних організацій в Україні, віровчення яких прямо забороняє своїм послідовникам брати до рук будь-які види зброї
- щирість свого вірування з послідовними діями та доказами (наприклад, ходіння в церкву впродовж декількох років, постійні пожертви для церкви тощо).
"Якщо дані факти громадянин доведе на практиці у суді, то він зможе уникнути кримінальної відповідальності за ухилення від мобілізації за статтею 336 Кримінального кодексу України", - пояснила адвокат.
Мобілізація в Україні
Раніше УНІАН писав, що військовозобов'язані українці можуть отримати штраф, якщо порушать правил військового обліку. Українське законодавство передбачає стягнення суми в розмірі від 17000 до 25000 гривень.
Громадянам України можуть заблокувати банківські рахунки у разі порушення правил військового обліку.