Експерт вважає, що риторика китайського лідера Сі Цзіньпіна не проросійська / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Генштаб ЗСУ

План Китаю та Бразилії щодо завершення війни в Україні не є антиукраїнським і Україні треба з ним працювати, заявив аналітик та журналіст Сергій Гармаш в ефірі Київ24.

"Мирні ініціативи Китаю і Бразилії  - там 6 пунктів – я вважаю, вони цілком є прийнятними для нас. І в принципі, я думаю, нам треба "грати" з цим планом. Вже зараз можна почати діалог з Пекіном щодо  цього плану. Там нічого немає антиукраїнського. Там про припинення ударів по цивільних об’єктах, в  тому числі енергетичним, про обмін полоненими, про гуманістичні умови для полонених", - сказав Гармаш.

Однак зауважив, що має сумніви, що цей план є прийнятним для Москви. 

Відео дня

"В цьому плані першим пунктом йде двостороннє припинення вогню. І якщо ми зараз припиняємо вогонь двосторонньо, то у нас залишається частина Курської області РФ, частина Донецької… А це не вигідно Путіну. Тому Путін не буде підтримувати цей план. І я вважаю, нам на цьому треба грати. Особливо після того, як Трамп фактично благословив контакти з Китаєм, коли написав після Нотр Даму у своєму пості, що Китай допоможе. Незрозуміло, як і кому він допоможе, але це вже є "благословіння" на контакти з цього приводу. Тому все не так однозначно насправді", - зауважив Гармаш.

За його словами, риторика китайського лідера Сі Цзіньпіна не проросійська. 

"Китай створює для російської економіки певні проблеми через американські санкції, Китай дистанціюється трохи від Москви через те, що незрозуміло, що буде з Трампом (його подальші дії). Для Китаю питання США набагато важливіше, ніж питання Росії", - наголосив Гармаш. 

Аналітик каже, що не згоден з висновком Інституту вивчення війни про те, що Китай допомагає Кремлю легітимізувати захоплення українських територій.

"Ні, Китай грає у свою гру. І він, скажемо так, і не друг України, але не думаю, що він друг Росії. Він просто використовує Росію для того, щоб вирішувати свої економічні, політичні проблеми", - пояснює Гармаш.

Заморозка - єдиний реалістичний сценарій

Припинення бойових дій, так звана "заморозка" війни, що передбачають китайські ініціативи, - це, як запевняє аналітик, єдиний на зараз реалістичний сценарій. Враховуючи, зокрема, що США можуть скоротити свою військову допомогу.

"Жодний план Келлога, Трампа не передбачає повернення України на свої кордони, не передбачає того, що Росія просто відійде з нашої території. Це нереалістично, на жаль", - наголосив Гармаш. 

А "заморозка" бойових дій дозволить Україні сконцентрувати свої сили для створення збройного паритету, і реалізувати заходи щодо убезпечення від нового нападу РФ принаймні на довгий час. 

"Зараз навіть Трамп вже погоджується з ініціативою Макрона, що можуть бути введені на територію України війська європейських країн після "заморозки". І саме для цього, я вважаю, нам потрібна "заморозка". Оці війська будуть гарантією для ненападу РФ на Україну. Більше того, якщо Захід не хоче повторення рецидиву – агресії з боку РФ, він створить нам таку військову підтримку, яка забезпечить нам паритет з РФ. Тобто нам дадуть зброю і можливості, які вже змусять Путіна задуматись, чи хоче він знову напасти", - зазначив Гармаш.

Звичайно, додав він, РФ теж в цей час буде готуватись до війни, але й Україна теж. 

"Нам потрібна ця пауза для цієї підготовки. І це вже буде залежати від нас – зможемо ми створити цей паритет з РФ у військовому плані, щоб вона знов не напала, чи ні. Але в будь-якому випадку нам потрібна "заморозка" зараз. Іншого варіанту в нас просто немає", - переконує Гармаш.

Він додав, якщо між США і Китаєм далі буде створюватись ще більша напруга, то Китай буде підтримувати Росію, а США змушені будуть підтримувати Україну, навіть через небажання Трампа. 

"Всі ж розуміють, що програш України буде програшем всього Заходу", - наголосив аналітик. 

Китай і війна в Україні

Як повідомляв УНІАН, 1 листопада США і Південна Корея закликали Китай використати свій вплив на Росію та КНДР, щоб запобігти ескалації війни.

За словами експертів, Пекін може не схвалити тісніше військове партнерство між Росією і Північною Кореєю, оскільки вважає його дестабілізуючим.

Учора, 12 грудня заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв зустрівся з головою Китаю Сі Цзіньпіном. Його вдруге за час повномасштабної війни РФ проти України покликали в Пекін. Минулого разу це було в грудні 2022 року, тоді говорили, в тому числі, про недопустимість ядерного удару.

У американському Інституті вивчення війни заявили, що Китай просто допомагає Кремлю легітимізувати захоплення українських територій. У звіті ISW зазначалось, що під час переговорів російська сторона вкотре озвучила свої ультимативні вимоги до України, а Китай надав платформу для їхнього поширення. 

Вас також можуть зацікавити новини: