Війна в Україні не схожа на жодну нещодавню війну / колаж УНІАН, фото facebook.com/JointForcesCommandAFU, wikimedia.org

Повномасштабна війна в Україні перейшла у свій третій рік, а кінця та краю їй досі не видно. Проте аналітики вже зараз можуть назвати кілька важливих висновків із неї, які впливатимуть на інші війни в майбутньому.

Редакція "Голосу Америки" зібрала думки американських та європейських військових і політичних аналітиків, які звела до чотирьох ключових уроків російсько-української війни. Ось вони.

Урок перший. Слід визначитись із баченням перемоги

Видання зазначає, що президент України Володимир Зеленський ще у листопаді 2022 року озвучив "формулу миру", в якій у 10 пунктах виклав чітке та зрозуміле бачення України того, як має скінчитися війна. Зокрема йдеться про повне відновлення територіальної цілісності України, звільнення полонених та депортованих, надання гарантій безпеки Україні.

Відео дня

Західні партнери на словах підтримали українську формулу. Але з вуст західних лідерів положення української формули не лунають. Замість цього Захід обмежується обіцянками підтримувати Україну "стільки, скільки потрібно".

"Одна з найбільших проблем для нас полягає в тому, що ані мій президент (Джо Байден), ані канцлер Німеччини (Олаф Шольц) насправді не сказали, що "ми хочемо перемоги України". Нездатність лідерів на Заході чітко визначити стратегічну мету є для мене найбільшим недоліком", - заявив колишній командувач військ США в Європі, відставний генерал Бен Ходжес.

Урок другий. Демократичні країни повільно допомагають союзникам

Нова масштабна програма військової допомоги Україні намертво застрягла в Конгресі США. Від початку року ЗСУ не отримують поставок американської зброї, що називають однією з головних причин окупації Авдіївки. Експерти наголошують, що Захід здатен надати Україні значно більше зброї, ніж надав фактично.

"Ми говоримо про світовий порядок заснований на правилах, але не діємо відповідно. Військова допомога, яку ми надали просто копійчана. Мовляв, для того, щоб відправити танк М1 (Абрамс) не підходить місцевість. Чому ж ми продаємо їх до Польщі? Це якісь подвійні стандарти", – заявив колишній командувач об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларк.

Доки Захід вагається коли і яку зброю надати Україні, і чи давати  взагалі, Іран та КНДР налагодили стабільні та досить масштабні поставки зброї Росії.

"Можливо, у випадку Північної Кореї вони не забезпечують найвищу якість, але вони забезпечують кількість, а виробництво іранських безпілотників, яке зараз налагоджено в Росії, також означає, що це стабільний конвеєр. Це означає, що на відміну від США, ЄС чи Великої Британії, постачання до Росії фактично безперебійне", – каже головний експерт з питань Євразії Chatham House Кір Джайлз.

Відставний полковник Сухопутних сил США Роберт Гамільтон своєю чергою зауважив, що рішення в демократіях справді ухвалюються довше, але зрештою демократії мають перевагу. "Голос Америки" додає, що за останні 200 років демократичні країни перемогли у 76% війн проти автократій.

Урок третій. Перемагати в битвах можна і без західної зброї

Хоча ситуація на фронті залишається вкрай важкою для ЗСУ, Україна має значні успіхи на морі. Попри відсутність власного флоту, українці вигнали росіян із західної частини Чорного моря. Також потоплено чимало російських кораблів, зокрема із застосуванням надводних дронів власного українського виробництва.

Відставний контрадмірал ВМС США Джо Дігуардо заявив, що США мають взяти на озброєння українську тактику використання морських дронів.

А колишній директор ЦРУ Девід Петреус відзначив винахідливість українців у пошуках асиметричних тактик ведення війни. На його думку, цей фактор матиме величезне значення для України після закінчення війни.

Урок четвертий. Кількість має значення

Десятиліттями Захід робив ставку на технологічну перевагу у реальних та гіпотетичних військових конфліктах. Але російсько-українська війна показала, що фактор кількісної переваги теж є вагомим.

За даними ЗСУ, Росія змогла захопити Авдіївку, "розплатившись" за це життями понад 47 тисяч солдатів. "Голос Америки" також наводить слова генерала Валерія Залужного, сказані ним у листопаді в інтерв’ю західному виданню. Тоді ще командувач ЗСУ визнав, що помилявся щодо Росії, коли сподівався зупинити росіян, просто завдавши їм тяжких втрат.

Однак країни Заходу, схоже, досі не усвідомили важливість чисельної переваги, каже відставний полковник Сухопутних сил США Роберт Гамільтон.

"Ми, як правило, віддаємо перевагу вишуканим технологічним розв'язання військових проблем, далекобійним високоточним ударам, маневрам бронетехніки. Але у цій війні ми побачили, що у 21 столітті дві армії ведуть окопну війну початку 20-го століття, де важко маневрувати та захоплювати значні території", – заявив він.

Війна в Україні: останні новини

Як писав УНІАН, у другу річницю повномасштабного російського вторгнення на фронті тривають запеклі бої. За минулу добу зафіксовано 84 бойових зіткнення, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

Також ми розповідали, що британська розвідка оцінила втрати російської армії у 350 тисяч військовослужбовців вбитими та пораненими. Також британці нарахували понад 2700 знищених танків та 5 тисяч БМП і БТР, які втратили росіяни. 

Вас також можуть зацікавити новини: