
Росіяни планують ввести в експлуатацію свій новий стратегічний бомбардувальник ПАК ДА вже до 2027 року. Він покликаний скласти конкуренцію американському B-21 Raider, але ризикує ніколи не злетіти.
Про це розповів військовий експерт і журналіст Кріс Осборн, який раніше працював у Пентагоні, у своїй колонці для видання 19FortyFive.
Зазначається, що згідно з планами РФ, ПАК ДА нестиме на борту малопомітні крилаті ракети з ядерними боєголовками та гіперзвукову зброю. Також літак має зовнішню конфігурацію стелс.
Осборн нагадав, що росЗМІ писали про те, що бомбардувальник оснастять крилатими ракетами з ядерними боєголовками Х-102, а також гіперзвуковими ракетами, включно з X-47М2.
За словами експерта, згадка того, що ПАК ДА можуть оснастити ядерною зброєю, відповідає регулярним погрозам російського режиму на адресу України.
Осборн наголосив, що запуск цільової гіперзвукової зброї з повітря може бути складним з технічної точки зору. Особливо складно підтримувати гіперзвукові швидкості так, щоб справлятися з тепловими проблемами і граничним потоком повітря. Тому важко зрозуміти, наскільки здійсненні російські плани.
Інформації про ефективність ПАК ДА порівняно з B-21 поки що недостатньо, але російський бомбардувальник має доволі скритний вигляд через те, що копіює горизонтальну конструкцію крила-фюзеляжу американського літака, вважає експерт. Цей підхід відповідає передовій широкосмуговій скритності.
Осборн пояснив, що найпотаємніші літаки зазвичай працюють без вертикальних структур, щоб мінімізувати або уявити менше форм і структур, що виступають. Він звернув увагу на те, що у бомбардувальника є невеликі вертикальні "закінцівки крила", які можуть поліпшити векторизацію і траєкторію польоту, але трохи знижують скритність.
Згідно з повідомленнями росЗМІ, ПАК ДА здатний виконувати польоти зі злітною вагою 30 тонн. Цей показник удвічі перевищує заявлену злітну вагу B-21 Raider.
Експерт підкреслив, що така можливість говорить про те, що ПАК ДА може скидати величезну кількість боєприпасів. Проте майбутнє цього літака поки залишається неясним.
Західні санкції і технологічні перешкоди, які важко подолати, можуть призвести до того, що ПАК ДА так і не буде прийнятий в експлуатацію, резюмував Осборн.
Проблеми з російською авіацією
Раніше оглядач і колишній унтер-офіцер сил спеціального призначення армії США Стів Балестрієрі заявив, що розпіарений російський МіГ-35 став комерційним розчаруванням. За його словами, це ще один російський проект часів Холодної війни з мінімальною технологією малопомітності.
Крім того, експерти підрахували, скільки "нових" Ту-160 і Ту-22М3 побудувала РФ. З'ясувалося, що росіяни мають лише кілька умовно нових Ту-160М і ще менше Ту-22М3М.