У російському виданні книги історика Юваля Харарі главу про Путіна і Крим замінили на главу про Трампа / фото Медуза

У російському виданні популярного ізраїльського письменника та історика Юваля Ноя Харарі "21 урок для XXI століття" главу про брехню президента РФ Володимира Путіна про захоплення Криму змінили.

Через кілька тижнів після виходу у Росії "21 уроку для XXI століття" читачі звернули увагу на розбіжності між англомовною та російською версій книги — в першу чергу, в розділі "Постправда", передає "Медуза".

Так, 16 липня користувач "Живого журналу" під ніком de_leser зауважив, що в англійській версії як приклад фейкових новин автор наводить заяви Володимира Путіна про ситуацію в Криму у 2014 році.

Відео дня

Читайте також"Йди на ***, смердючий окупант": ведучий головного каналу Грузії обклав Путіна в ефірі відбірною лайкою

З російської версії ім'я Путіна й згадка анексованого Криму зникли, а прикладом фейкових новин стали виступи Дональда Трампа.

20 липня про це написав у Facebook український користувач Андрій Черніков, а 21 липня — російський видавець, критик і перекладач Дмитро Кузьмін. Вони опублікували скріншоти російської та англійської версій книги Харарі.

Так, в англійській версії книги як приклад фейкових новин Харарі наводить історію про те, як Володимир Путін публічно заперечував присутність у Криму російських військових в лютому 2014 року.

Український блогер Андрій Черніков знайшов ще один відредагований у російському виданні фрагмент книги "21 урок для XXI століття". У главі 11 під назвою "Війна" в підглаві "Погляд з Кремля" окупація Криму Росією названа «єдиним успішним вторгненням XXI століття, здійсненим великою державою». Автор пише, що сама Росія «не вважає анексію Криму вторгненням до чужої країни», і зазначає, що російські війська майже не зустріли опору ні з боку місцевого населення, ані з боку української армії».

В українській, англійській, німецькій та французькій версіях немає ремарки про те, що Росія не вважає анексію Криму вторгненням до чужої країни. Зате там йдеться, що Росія «поселила страх у душах сусідів». А успіх «завоювання» пояснюється збігом обставин — ні місцеве населення, ні українська армія не чинили опору, а інші країни світу не втручалися в події.

Сам автор заявив, що дав згоду на "правки" в російському виданні, щоб "його думки могли дійти в тому числі й до аудиторії, яка живе в країнах з недемократичним режимом".

Довідка УНІАН. Росія в березні 2014 року після введення військ анексувала український Крим, організувавши "референдум" з його самовизначення. Самопроголошена кримська влада заявила, що 96,77% висловилися за приєднання Криму до Росії.

18 березня в Кремлі був підписаний так званий "договір" про прийняття до складу РФ Криму й Севастополя. Країни Заходу не визнають анексію Криму і ввели низку економічних санкцій проти РФ.