Китай побудував прототип ядерного реактора, призначеного для великого надводного військового корабля. Про це повідомляє Associated Press з посиланням на офіційні китайські документи та аналіз супутникових знімків.
"Атомні авіаносці поставили б Китай в одну ексклюзивну групу з першокласними військово-морськими державами, яка наразі обмежена Сполученими Штатами та Францією", – говорить науковий співробітник Фонду Карнеґі за міжнародний мир Тонг Чжао.
Фахівці Інституту міжнародних досліджень Міддлбері дізнались про будівництво прототипу реактора для авіаносця під час дослідження гірського масиву поблизу міста Лешань, яке знаходиться у провінції Сичуань. Остання розташована на півдні центральної частини Китаю.
Окрім супутникових знімків, дослідники вивчили проєктні тендери та особисті справи китайського персоналу.
В документах, зокрема, йде мова про те, що китайський Інститут 701, який відповідає за розробку авіаносців, закупив реакторне обладнання, "призначене для встановлення на великому надводному військовому кораблі".
Ні в Міністерстві оборони КНР, ні в Міністерстві закордонних справ Китаю не відповіли на запити про коментар від Associated Press.
Китайські авіаносці - що треба знати
В цьому році КНР почала ходові випробування найбільшого та найпотужнішого авіаносця в своїй історії – корабля, який отримав назву "Фуцзянь".
Це перший китайський авіаносець, який наблизився по своїм можливостям до сучасних кораблів такого класу.
Він отримав електромагнітні катапульти для запуску палубної авіації. У той же час, на відміну від суперавіаносців США, "Фуцзянь" не є атомним і це суттєво обмежує його потенціал.
Також нагадаємо, що нещодавно Китай уперше вивів у море всі свої авіаносці - колишній радянський "Ляонін", його сестринський корабель китайського виробництва "Шаньдун", а також новий "Фуцзянь".