У Європі побоюються, що Трамп може зосередити американські війська в Азії / Колаж УНІАН, фото - ua.depositphotos.com, скріншот

У Європі назріває криза безпеки через зростаючу російську загрозу та байдужість з боку США за нового президента Дональда Трампа. Тому європейським країнам потрібно реагувати на це вже зараз, зміцнюючи власну оборону, пише Financial Times.

У виданні нагадали, що генеральний секретар НАТО Марк Рютте минулого місяця закликав членів Альянсу збільшити витрати на оборону. Він аргументував це тим, що економіка Росії майже повністю зосереджена на війні.

"Росія не подає ознак зупинки. Не має наміру вона зупинятися і щодо України", - говорив у квітні 2024 року верховний головнокомандувач НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі.

Відео дня

Західні аналітики впевнені, що Росія вже веде гібридну війну з Європою, регулярно проводячи диверсійні акти, підкреслили у виданні.

Європа ризикує зіткнутися з байдужістю з боку США. У майбутній адміністрації Трампа є радники, які відкрито заявляють про своє бажання перекинути американські військові сили з Європи в Азію, пояснили у виданні.

Також журналісти нагадали, що заступник міністра оборони з питань політики США Елбрідж Колбі говорив про те, що Китай є набагато більш пріоритетним завданням для США, ніж Росія.

Журналісти поділилися, що у своїй нещодавній книзі експерт з питань безпеки з Королівського інституту міжнародних відносин Кейр Джайлс стверджував, що відмова США від військової підтримки НАТО стане найвірнішим способом перетворити можливість нападу РФ за межами України на ймовірність.

Європейським країнам не вистачає живої сили і техніки, щоб вести війну на виснаження, подібну до тієї, що веде Росія в Україні, вважають у виданні. На початку 2024 року британська армія налічувала 73 520 осіб - найменше з 1792 року. Німецька армія налічує всього 64 000 осіб.

Військові планувальники НАТО впевнені, що для ефективного стримування Росії Альянсу бракує озброєння та особового складу, підкреслили у виданні. За їхніми словами, особливо НАТО потребує засобів протиповітряної оборони, логістики, боєприпасів і засобів безпечного зв'язку.

Зараз члени Альянсу зобов'язуються витрачати на оборону 2% ВВП, нагадали журналісти. Проте на наступному саміті НАТО вони можуть підняти цей номінальний показник до 3%.

Проблема полягає в тому, що цей цільовий показник розрахований на те, що США збережуть свої зобов'язання перед НАТО. В іншому разі європейським країнам доведеться збільшити витрати на оборону до 4,5% від ВВП, вважають фахівці з оборонного планування.

У виданні звернули увагу на те, що чим ближче європейські країни перебувають до російського кордону, тим серйозніше вони сприймають загрозу. Наприклад, Польща збирається збільшити свої витрати на оборону до 4,7% ВВП у 2025 році. Німеччина і Франція у 2024 році ледь досягли 2%.

Багатьом європейським країнам буде важко досягти цільового показника. Журналісти зазначили, що дефіцит бюджету Франції становить 6% ВВП, а державний борг - понад 100%. Британський уряд також має великий борг і зазнає труднощів з отриманням доходів. Водночас Німеччина зі співвідношенням боргу до ВВП трохи більше 60% має фінансовий простір для того, щоб витрачати набагато більше на оборону.

Кандидат у канцлери ФРН і лідер Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц серйозно ставиться до загрози з боку РФ, підкреслили журналісти. У виданні вважають, що в разі його перемоги, безпека на континенті може збільшитися.

Готовність Європи до війни з РФ - важливі новини

Раніше парламентська уповноважена у справах збройних сил Німеччини Єва Хегль заявила, що оперативна готовність багатьох військових частин ФРН становить лише 50%. За її словами, у світлі наявних загроз цього недостатньо.

Крім того, президент Естонії Алар Каріс переконаний, що в його країні не почнеться війна, а всі розмови про неї ведуться для того, щоб запобігти нападу. Він вважає, що людям не варто панікувати.

Вас також можуть зацікавити новини: