Тридцять три роки тому, в ніч на 20 січня, радянські війська провели каральну операцію проти жителів Баку — теж радянських громадян, які вимагали від керівництва СРСР забезпечення територіальної цілісності Азербайджану, захисту свого життя і безпеки від вірменських терористів. В результаті незаконного введення військ у Баку і районах були вбиті 147 осіб, 744 отримали поранення.

Ці події 1990 року в Азербайджані за масштабом і стратегічною спрямованістю можна порівняти з військовими операціями радянської армії в Угорщині у 1956 році та Чехословаччині у 1968-му. Але перемога Червоної Армії тоді виявилася "пірровою". А після військової операції в Баку розпад СРСР став незворотним процесом.

Дата 20 січня вписана в історію Азербайджану як скорботна й сумна, але одночасно як славна та героїчна сторінка. Тоді наші шехіди своєю кров'ю написали нову історію країни. Це - історія героїзму, мужності та національного відродження.

Відео дня

Тридцять три роки тому Баку нагадував поле бою: незліченні руйнування, підірваний енергоблок телебачення, завдано серйозної шкоди адміністративним і житловим будівлям, транспортним засобам. Військові злочинці, що втратили людську подобу, обстрілювали машини "швидкої допомоги", що прямували на допомогу пораненим, були вбиті медичні працівники…

Дата 20 січня вписана в історію Азербайджану як скорботна і сумна, але одночасно як славна і героїчна сторінка

Вже на наступний день після кривавої трагедії національний лідер азербайджанського народу Гейдар Алієв прийшов в постійне представництво Азербайджану в Москві. Там він виступив із заявою і розділив скорботу з народом, засудивши криваву акцію комуністичного режиму.

Цей крок став підтримкою і розрадою для громадян Азербайджану в той період. Народ відчув допомогу в ті важкі дні. Але своєю заявою Алієв дав й політичну оцінку подіям 20 січня. Він засудив зрадницьку позицію керівництва СРСР та Азербайджану щодо азербайджанського народу, зазначив, що трагедія 20 січня, вчинена тоталітарним режимом, була жорстокою операцією, яку спрямували не тільки проти азербайджанців, але і в цілому проти гуманізму та людяності…

Продовжуючи політику Гейдара Алієва, президент Ільхам Алієв пізніше підписав важливі розпорядження та укази у цій сфері. У республіці були створені нові оздоровчі центри для реабілітації інвалідів. Сім'ї шехідів та інваліди – всі, хто постраждав 20 січня - були забезпечені квартирами. Люди також отримали легкові автомобілі, сім'ям шехідів були призначені президентські пенсії…

Події тих днів мали національно-визвольний і демократичний характер. Адже мільйони людей вимагали всього лише захисту своїх прав. Першим серед вимог був, звичайно ж, Карабах…

Події тих днів мали національно-визвольний і демократичний характер

Як журналіст, який висвітлює війну в Україні з перших днів, можу навести аналогії із січневими подіями в Баку в 1990 році та нинішньою боротьбою українського народу проти агресора. Для нашого народу 20 січня став знаковим днем в історії, переломним моментом, що серйозно вплинув на подальший хід подій в Азербайджані. У цей день ми, сумуючи й віддаючи данину пам'яті шехідів, усвідомлюємо, що ті події стали важливою віхою в процесі відновлення державної незалежності Азербайджану, символом непохитного духу нашого волелюбного народу. І зараз по всій Україні, як і тридцять три роки тому в Азербайджані, народ бореться за свій суверенітет, незалежність та територіальну цілісність.

Мубаріз Асланов, спеціальний кореспондент ІА Report.az і BakuTV