Люди, які лягають спати після першої години ночі, схильні до депресії та агресії/ фото ua.depositphotos.com

Ви, ймовірно, почуваєтеся не найкращим чином, коли лягаєте спати пізно вночі. Але нове дослідження стверджує, що пізній відхід до сну може завдати шкоди вашому психічному здоров'ю, пише HuffPost.

Так, у нещодавньому дослідженні, опублікованому в журналі Psychiatry Research, було проаналізовано дані про сон і здоров'я 73 888 осіб із Біобанку Великої Британії. Виявилося, що ті, хто регулярно лягав спати після першої години ночі, частіше страждали від психічних розладів, таких як депресія і тривожність, ніж ті, хто лягав спати до першої години ночі.

При цьому не мало значення, відносять випробовувані себе до жайворонків чи до сов - лягаючи спати після першої години ночі, люди страждають психічно, показало дослідження.

Відео дня

Пояснення науковців

Загалом, якщо ви лягаєте спати не раніше першої години ночі або другої години ночі, то цілком імовірно, що ви прокинетеся тільки через кілька годин після сходу сонця. Водночас, зазначають науковці, для нашого організму важливо отримувати сильні сигнали про те, що настав день, які можуть виражатися в ранковому сонці. Якщо ви не отримуєте цих сигналів або отримуєте їх у змішаному вигляді, це може призвести до проблем у вашій біології, що також може вплинути на ваш мозок.

Крім того, більша активність у нічний час пов'язана з більш імпульсивною і дезадаптивною поведінкою.

"У мозку є механізми, пов'язані з поведінкою, імпульсивністю і гальмуванням... Коли ви не спите довше і пізніше, ці механізми, як правило, знижуються, і це може бути пов'язано з поганим психічним здоров'ям", зазначає доцент факультету психіатрії Піттсбурзького університету Метью Лерер.

Доктор Індіра Гурубхагаватула зазначає, що деякі функції мозку вразливіші до нестачі сну, ніж інші. Це стосується лобової частки мозку, яка відповідає за багато функцій нашого мозку, включно з настроєм та емоційною регуляцією.

"Тому наша здатність не скакати від однієї емоції до іншої - здатність стримувати себе - погіршується в умовах нестачі сну або якщо ми не спимо до пізньої ночі. Це може призвести до більшої негативності, більшої тривожності... тому що вищі функції мозку, які регулюють ці емоції, притупляються", - зазначає вона.

Що робити людям, робота яких вимагає лягати спати після першої години ночі

Експерти кажуть, що є кілька моментів, які можуть мінімізувати негативний вплив пізнього відходу до сну.

Сон - це перший крок. "Один із видів дрімоти називається стратегічною дрімотою. Коли ви знаєте, що у вас настає період спаду, коли важко залишатися бадьорим і ваші очі просто заплющуються, варто ненадовго подрімати, якщо є така можливість", - каже Гурубхагаватула.

"І ще одна річ - це так званий попереджувальний сон. Тобто ще до початку зміни ви виходите на зміну максимально відпочилим", - каже Гурубхагаватула, зазначаючи, що найкраще спати не більше 20-30 хвилин.

Ще одна стратегія для працівників, які працюють у нічну зміну, - це за можливості вплив яскравого світла в робочий час. Це знімає втому та покращує настрій.

Дотримання графіка харчування, орієнтованого на денний час, також може бути корисним, зокрема й для настрою.

Раніше дослідники знайшли кореляцію між фізичною активністю і безсонням, часом сну і денною сонливістю. Дослідники виявили, що постійно активні учасники найрідше повідомляли про наявність двох або трьох симптомів безсоння. Зокрема, ті, хто постійно вів активний спосіб життя протягом 10 років, на 71% частіше сплять нормально.

Вас також можуть зацікавити новини: