
Через дії окупантів, які у березні 2023 року захопили контроль над біосферним заповідником "Асканія-Нова" в Херсонській області, гинуть тварини, а деяких рідких особин було незаконно вивезено на територію Росії або в окупований Крим. Про це йдеться у матеріалі "Радіо Свобода".
За словами виконувачки обовʼязків директора природоохоронного департаменту Херсонської ОВА Ольги Філіної, війна та дії окупантів негативно впливають на мешканців заповідника:
"На сьогодні в нас є факти вивезення за межі території заповідника колекції тварин з зоопарку "Асканія-Нова", червонокнижні втрати рослинності, також загибель тварин внаслідок паніки - у заповіднику низько пролітають літаки РФ. Біля заповідника проходять також військові, то це спричиняє дуже велику шкоду".
Філіна додала, що також було зафіксовано випадки недосконалого догляду за тваринами. Ба більше, окупанти вивезли дві особини зебри Чапмана, дві особини бізона американського, двох конів Пржевальського та двох оленів Давида.
"Зафіксовано загибель 33 особин, з них 27 особин страусів Ему, одна особина страуса Нанду, також оленя Давида, буйвола кафрського, на сьогодні це вже зафіксовано і є вже відкриті кримінальні провадження", - позначила вона.
Зі свого боку заступниця директора з наукової роботи заповідника Наталія Корінець розповіла, що деякі співробітники, які залишилися під окупацією, спочатку прихильно ставилися до Росії, але згодом все ж таки були розчаровані подальшими діями так званої "влади". Зокрема, були проблеми із зарплатнею та з годівлею тварин зоопарку.
За даними видання, у лютому 2025 року Спеціалізована екологічна прокуратура та Херсонська обласна прокуратура відправили до суду обвинувальний акт проти окупаційного керівника "Асканії-Нової" Дмитра Мещерякова, якого звинувачують у незаконному вивезенні тварин із заповідника. Справу кваліфікували як порушення законів і звичаїв війни.
"Зафіксовані численні випадки порушення природоохоронного законодавства. Існує загроза втрати унікальних природних комплексів, адже через відсутність належного контролю можуть мати місця несанкціонованої вирубки, браконьєрства, порушення водного режиму територій, зникнення унікальних тварин, які знаходяться на цій території", - розповів перший заступник Державної екологічної інспекції Південного округу Андрій Сидоренко.
"Асканія-Нова" під окупацією
Біосферний заповідник "Асканія-Нова" опинився під контролем окупантів 25 березня 2023 року. Більша частина працівників покинула територію, але деякі залишились, щоб наглядати за тваринами.
У заповіднику вирували масштабні пожежі, вогонь охоплював величезні території та знищував усе на своєму шляху. Пізніше стало відомо, що 10 жовтня 2023 року окупанти уклали "договір про співробітництво" між захопленим "Асканія-Нова" та Ялтинським зоопарком, який передбачав "обмін тварин", серед яких були особини, що перебувають під загрозою зникнення (СІТЕS).
Окрім пожеж, обстрілів та викрадення тварин, в "Асканія-Нова" була ще одна проблема: ворог облаштовував укріплення та оборонні споруди, про що розповідав директор біосферного заповідника "Асканія-Нова" Віктор Шаповал.
У 2024 році стало відомо, що росіяни продовжують вивозити тварин на територію Криму та РФ. Повідомлялось, що окупанти також мародерять на тимчасово окупованих територіях.