этот материал доступен на русском

Платіжний ринок України переведуть на європейські правила - НБУ готує масштабні зміни

16:31, 10 липня 2019
Фінанси
439 0
Ілюстрація REUTERS

Національний банк України (НБУ) повідомив про початок масштабної роботи з фундаментального оновлення системи законодавчого регулювання українського ринку платежів і переказу коштів.

Читайте такожНацбанк назвавши п'ятому ятірку країн-лідерів за грошовими переказами в Україну

Як повідомляється на сайті НБУ, Нацбанк має намір гармонізувати національне платіжне законодавство відповідно до вимог Угоди про асоціацію з ЄС.

Зокрема, гармонізація вітчизняного законодавства до європейських стандартів включає імплементацію норм європейської директиви PSD2 (щодо Open Banking), що посилить конкуренцію на фінансовому ринку і сприятиме інноваційному розвитку вітчизняного платіжного ринку.

Згідно з повідомленням, робота з оновлення системи законодавчого регулювання українського платіжного ринку проходитиме з залученням зовнішньої юридичної експертизи за технічної підтримки іноземних донорів. Протягом наступних кількох місяців НБУ проведе для учасників ринку і зацікавлених сторін серію зустрічей для ознайомлення з концепцією майбутнього регулювання платіжного ринку, результатом чого має стати спільна робота над пропозиціями щодо нових норм законодавчого регулювання.

Зокрема, серед анонсованих змін регулятор планує ввести ряд нових фінансових і нефінансових платіжних послуг. Зокрема, замість однієї існуючої на сьогодні послуги переказу коштів з'явиться вісім нових, в тому числі шість фінансових (внесення коштів на розрахунковий рахунок, зняття/списання коштів з розрахункового рахунку, переказ коштів з розрахункового рахунку, переказ коштів з розрахункового рахунку за рахунок кредиту, емісія/еквайринг, грошові перекази) і дві нефінансові (послуга ініціювання платежу і послуга надання консолідованої інформації за платіжним рахунком). Нацбанк також має намір трансформувати суб'єкти переказу коштів і змінити ролі платіжних систем, зокрема, скасувати необхідність створення або членства в платіжній системі для надання послуг з переказу грошових коштів. Крім постачальників платіжних послуг, на ринку повинні з'явитися нові постачальники інформаційних послуг - ініціювання платежу (PISP) і надання консолідованої інформації за платіжним рахунком (AISP).

Крім того, НБУ планує категоризувати постачальників платіжних послуг, зокрема, платіжні послуги зможуть надавати банки, платіжні установи, установи електронних грошей, поштові оператори, державні установи й т. д. Також з'являться постачальники обмежених платіжних послуг, наприклад, телеком та інтернет-оператори, соціальні проекти та інші. Нацбанк планує запровадити відкритий банкінг (безпечний онлайн-доступ до засобів і даних на клієнтських рахунках для окремих категорій постачальників, що надають послуги ініціювання платежу і надання консолідованої інформації за рахунками); створити нові правила ліцензування та реєстрації небанківських установ, які будуть надавати платіжні послуги, а також нові правила нагляду за ними. Мова йде про скасування необхідності попереднього отримання статусу фінансової установи перед зверненням до НБУ для отримання ліцензії: статус фінансової установи буде надаватися одночасно з видачею ліцензії. НБУ створить нове регулювання в сегменті електронних грошей щодо суб'єктності їхніх емітентів та забезпечення операцій за їх зверненням, а також надання права небанківським фінансовим установам на емісію та еквайринг платіжних карток, випуск електронних грошей, відкриття карткових рахунків (для цілей платежів і розрахунків).

Також повідомляється, що НБУ має намір впровадити платіжні рахунки разом з процедурою страхування коштів користувачів платіжних послуг на таких рахунках, а також посилити вимоги до захисту платіжних послуг, зокрема, встановити вимоги щодо посиленої клієнтської аутентифікації й безпечної віддаленої взаємодії; підвищити захист прав користувачів платіжних послуг шляхом встановлення чітких вимог до постачальників щодо їхніх обов'язків, введення лімітів відповідальності за неавторизовані операції.

У повідомленні з посиланням на заступника голови НБУ Сергія Холода зазначається, що здійснення таких кроків буде сприяти осучасненню державного регулювання у платіжній сфері й надасть позитивний імпульс розвитку інноваційних бізнес-рішень на ринку платіжних послуг.

"Це створить єдині прозорі правила для банківських і небанківських гравців, підвищить конкуренцію за клієнта і, як наслідок, якість платіжних послуг, а також запровадить новий рівень захисту користувачів", - цитує прес-служба Холода.

Як повідомляв УНІАН, за даними НБУ, обсяг внутрішньодержавних переказів через системи переказу коштів в Україні за 2018 рік зріс в порівнянні з 2017 роком на 24,3%, а кількість безконтактних платіжних карт на 44% - до майже 4 млн штук.

У 2018 році на території України надавали послуги 35 систем переказу коштів, з яких 28 систем створені резидентами та 7 систем – нерезидентами, включаючи 3 системи з США, а також по одній з Грузії, Великобританії, Канади та Азербайджану.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter