этот материал доступен на русском

У КСУ обґрунтували законність президентського указу про розпуск Ради: текст рішення

20:03, 20 червня 2019
Вибори 2019
9719 0
На сайті КСУ оприлюднено рішення про визнання конституційним указу президента про розпуск парламенту / фото УНІАН

У повідомленні на сайті КС зазначається, що Конституційний суд України ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 62 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) указу президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» від 21 травня 2019 року № 303/2019.

Читайте також"Перемога": у Зеленського прокоментували рішення КСУ щодо розпуску Ради

Цим рішенням Конституційний суд України визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) указ президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».

Зокрема, зазначається, що КСУ, вирішуючи порушені в конституційному поданні питання, виходить, зокрема, із того, що Верховна Рада України (VII скликання) 21 лютого 2014 року внесла зміни до Конституції України. Зокрема, змінила редакцію статті 83, доповнила її положеннями щодо коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України та редакцію статті 90, наділивши президента України правом достроково припиняти повноваження Верховної Ради України у випадку невиконання вимог статті 83 Конституції України щодо формування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

Читайте також"Наша юридична позиція правильна": в АП запевнили в обґрунтованості розпуску ВР

Разом з тим, як зазначається у рішенні КС, Верховна Рада України (VIII скликання), обрана на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року, протягом строку своїх повноважень не відновила у Регламенті Верховної Ради України правове регулювання питання припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції депутатських фракцій і конституційне право президента достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо така коаліція депутатських фракцій не сформована.

Внаслідок цього виник конституційний конфлікт між президентом України та Верховною Радою щодо підстав дострокового припинення повноважень, який не має правового вирішення, оскільки Основний Закон України не визначає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді, а Регламент Верховної Ради, всупереч вимогам статті 83 Конституції України, не передбачає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді.

Читайте такожПарламентської коаліції не існує вже два роки - представник президента в КС

Водночас, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ; народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5 Конституції України). Це засадниче положення конкретизується приписом статті 69 Конституції України про те, що народне волевиявлення здійснюється через вибори.

Конституційний суд констатував, що розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів до Верховної Ради відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції.

Рішення Конституційного суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Читайте такожЗеленський назвав оскарження указу про розпуск Ради спробою нардепів втриматися за свої крісла

У голосуванні взяли участь 16 суддів Конституційного суду України.

Як повідомляв УНІАН, 21 травня президент Володимир Зеленський підписав указ про дострокове припинення повноважень парламенту і призначення позачергових виборів на 21 липня.

24 травня представники "Народного фронту" внесли до Конституційного суду подання, яким просили визнати неконституційним цей указ.

11 червня Велика палата Конституційного суду почала слухання у справі за поданням депутатів.

Сьогодні суд визнав конституційним указ президента Зеленського про розпуск Верховної Ради. За визнання указу конституційним про розпуск парламенту проголосували 11 суддів Конституційного суду, проти – 5 суддів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter