
Коли Анн Коассі вперше спробувала встати після кількох тижнів у лікарні, в якій вона боролася з COVID-19, вона не змогла втриматися на ногах.
"В перший день після відділу інтенсивної терапії я не могла встати з крісла без допомоги двох медсестер", - пригадує жінка, яка живе на півдні Франції. Вона почувалася виснаженою й задихалася, якщо ходити доводилося хоча б кілька хвилин.
Читайте такожВчені з'ясували, як довго коронавірус живе на шкірі людини"Вийти в туалет було справжнім завданням, для якого потрібні були час і зусилля", - каже вона журналістам New York Times.
78-річну Коассі відправили в клініку легеневої реабілітації Dieulefit Santé. Там лікар навчив її виконувати вправи для легень і м'язів, які пов'язані з диханням. Через три тижні Коассі змогла сама пройти 300 метрів, хоч і зі спеціальною опорою. Після регулярного продовження вправ вдома її стан покращувався.
"Тепер я можу без допомоги пройти 500 метрів. Я можу піднятися по сходах в будинку своєї сестри", - похвалилася Коассі, хоча зізнається, що після обіду все ще часто почувається втомленою.
Довготривала задишка і зниження витривалості - це поширені наслідки для пацієнтів, чиї легені пережили тяжку атаку коронавірусу. На початку пандемії лікарі боялися, що COVID-19 завдасть незворотну шкоду й призведе до появи фіброзу легень. Це процес прогресивного рубцювання, в ході якого легеневі тканини продовжують відмирати попри те, що інфекції вже немає.
Читайте такожПандемія коронавірусу: від COVID-19 у світі одужали майже 30 мільйонів осіб (карта)Глобальна чи національна статистика реабілітації після COVID-19 наразі не доступна. Але лікарні намагаються зробити власні оцінки. Пульмонолог доктор Габріель Докхарт з National Jewish Health пояснив, що близько 20% від усіх госпіталізованих людей з коронавірусом потрапляють у відділення інтенсивної терапії.
"З тих, кого підключили до апарату штучної вентиляції легень, виживають дві третини. Але їм після цього потрібна фізична терапія", - пояснив лікар.
Наразі не відомо, як багато людей зможуть повернути собі здоров'я, яке в них було до пандемії. За словами доктор Джафара Абунассера з Клініки Клівленду, дослідження близького родича нового коронавірусу SARS показало, що у 59% легені повинні відновитися вже через рік. А у третини збережуться певні "помірні" патології.
Нещодавно за зустрічі European Respiratory Society лікарі представили ранні результати кількох невеликих досліджень, які дають певні причини для оптимізму. Згідно з ними, принаймні у деяких випадках легені пацієнтів відновлюються після одужання від COVID-19. Особливо, якщо такі люди роблять спеціальні вправи й проходять реабілітацію.
Яра Аль Шейхані з клініки Dieulefit Santé вказала на дослідження, під час якого спостереження проводилося за 19 пацієнтами. Ті, хто кілька тижнів були підключені до систем ШВЛ, часто зіштовхуються з проблемами, коли знову доводиться дихати самостійно. Їхня діафрагма і м'язи, які беруть участь в диханні, за цей час стають слабкими.
Читайте такожУ Празі з’явився особливий готель – лише для хворих на COVID-19"Вони проводять місяці в ліжку й втрачають м'язові й респіраторні можливості", - пояснила Шейхані.
"Але, здається, що більшість з таких тяжких пацієнтів одужують від ушкоджень легень", - каже лікар Фредерік Ерент.
Лікарі з Університетської клініки внутрішньої медицини в Іннсбруку, Австрія, спостерігали аналогічне покращення стану 86 пацієнтів, які провели довгий час у відділенні інтенсивної терапії. Однак, більш масштабне дослідження все ще потрібно провести.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Лікар для Politico про пандемію коронавірусу: "Я працюю в швидкій і налякана"
- Bloomberg: Пацієнти з коронавірусом під апаратами ШВЛ майже не виживають
- "Смертність в 60 разів вища, ніж від грипу": ізраїльський лікар вказав на головну загрозу COVID-19
- З лікарні Великобританії виписали жінку, яка поставила рекорд за перебуванням в стаціонарі з COVID-19
- Die Zeit: Люди з надмірною вагою тяжко переносять COVID-19, медики пояснили причини