Місце катастрофи літака МН 17 / REUTERS

9 березня в комплексі "Схіпхол" почався судовий процес у справі про катастрофу літака "Боїнг—777" Malaysia Airlines рейсу MH17, в результаті якого загинули 298 осіб. Спільна слідча група (Joint Investigation Team, JIT) з п'яти країн, громадяни яких загинули у результаті трагедії рейсу, надала результати свого розслідування в травні, які повністю спростували версію Кремля.

Читайте також"Фахівці провели висококласну роботу": Зеленський розповів про свої очікування від справи МН17

"Ґрунтуючись на перехопленні розмов бойовиків, опитуванні свідків, відео з району катастрофи, знімках із супутників, у травні 2018 року JIT представила результати розслідування. Вони підтвердили приналежність комплексу "Бук", з якого був збитий "Боїнг", 53-й Курської зенітно-ракетної бригади ЗС РФ. Ще раніше слідчі встановили, що ракета була випущена з території, контрольованої проросійськими бойовиками", - розповів ZN.UA посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов.

Відео дня

Ці висновки остаточно спростували версію Кремля про те, що "Боїнг" обстріляли українські урядові війська. У 2018 році Нідерланди і Австралія офіційно звинуватили Росію в причетності до катастрофи рейсу МН17, зажадавши від російського держави визнати свою відповідальність за трагедію. Поки йдуть тристоронні консультації, але РФ відкидає всі звинувачення.

Якщо в рамках судового процесу буде доведено, що обвинувачені діяли в координації з посадовими особами РФ, то для російської сторони значно ускладниться завдання в Міжнародному суді ООН виправдати себе, пояснює дипломат.

Справа в тому, що Міжнародний суд ООН розглядає міждержавний позов України до Росії за звинуваченням останньої у порушенні Конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму. І катастрофа MH17 — один з ключових епізодів цього процесу. І хоча суд в Схіпхол відрізняється від того, що йде в Гаазі (якщо в першому випадку звинувачуються конкретні люди, то у другому — держава), тим не менше, ці процеси тісно взаємопов'язані.