Троє затриманих намагалися передати хабар керівникам НАБУ і САП / фото УНІАН

Вищий антикорупційний суд взяв під варту Андрія Кічу, підозрюваного у причетності до підкупу керівництва антикорупційних органів за закриття справи проти колишнього міністра екології та природних ресурсів України, бізнесмена Миколи Злочевського.

Як передає кореспондент УНІАН, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури клопотав про тримання під вартою із заставою у 40 тис. прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Читайте такожАдвокати підозрюваних у спробі підкупу керівництва НАБУ та САП заявили відвід судді

Відео дня

Адвокат заперечував проти обрання такого запобіжного заходу та заявив, що вважає його необґрунтованим та безпідставним.

Однак, на думку прокурора, у разі застосування до Кічі іншого запобіжного заходу, він може втекти за кордон або знищити докази своєї причетності до справи.

Своєю чергою, Кіча підтримав захисника та заявив, що грошей на хабар він не збирав та не торкався їх, а передача коштів також відбувалася без його присутності.

На це прокурор уточнив, що з боку Кічі пособництво у наданні хабара полягало в усуненні перешкод для надання неправомірної вигоди, а зокрема, відсутності в постанові належного обґрунтування щодо закриття кримінального провадження.

За словами прокурора, саме підозрюваний вказав, які саме правки необхідно внести до постанови, а також надав технічні засоби для внесення цих правок.

Він зазначив, що якби Кіча не запропонував відповідні правки до постанови, то це б зупинило передачу хабаря або відтермінувало її на деякий час.

"Клопотання задовольнити частково - застосувати до підозрюваного Кіча Андрія Володимировича... запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 60 діб з дня його фактичного затримання, тобто до 10 серпня включно. Визначити... розмір застави 19,2 тис. розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 40 млн 358 тис. 400 грн", - зачитала суддя фрагмент з резолютивної частини рішення.

У разі внесення застави суд зобов'язав Кічу носити електронний браслет.

Напередодні ряд ЗМІ з посиланням на прес-службу групи компаній Burisma повідомили, що Кіча вже не працює директором з правових питань Burisma, а займається індивідуальною адвокатською діяльністю.

Як повідомляв УНІАН, 12 червня затримано трьох осіб, які намагалися передати 5 млн доларів хабаря керівництву Національного антикорупційного бюро України та САП за закриття кримінального провадження за підозрою екс-міністра екології Миколи Злочевського, яке восени 2019 року Генпрокуратура передала до НАБУ.

На даний час слідство у цій справі зупинене, а Злочевський перебуває в розшуку.

Кримінальне провадження щодо спроби підкупу керівників антикорупційних органів зареєстрували 3 червня, тобто від моменту, коли слідству стало відомо про злочинний задум, і до моменту затримання минуло лише 9 днів. Поспіх осіб, які передавали хабар, був пов’язаний з наближенням 14 червня - дня народження Злочевського, якому вони хотіли зробити подарунок та забезпечити його повернення на територію України.

У результаті були затримані перший заступник начальника Головного управління Державної податкової служби у Києві Микола Ільяшенко, один із керівників групи компаній Burisma та колишній керівник одного з департаментів ДФС України - довірена особа Злочевського.

Ільяшенку повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 369 ККУ (пособництво у наданні службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, неправомірної вигоди за вчинення нею в інтересах третьої особи дії з використанням наданої їй влади, за попередньою змовою групою осіб).

За даними слідства, він отримав кошти від осіб, пов’язаних зі Злочевським. Постанову про закриття згаданого кримінального провадження він оцінив у 6 млн доларів, з яких 1 млн доларів планував залишити собі, а 5 млн доларів передати у вигляді хабара керівництву НАБУ та САП. Всі 6 млн доларів були вилучені правоохоронцями.

На причетність до злочину також перевіряються представники Офісу генпрокурора, які за домовленістю з затриманими особами передавали їм інформацію, що справа дійсно закрита, про що міститься інформація у відповідному реєстрі.

За словами керівника САП Назара Холодницького, 12 червня з флешки однієї з працівниць Офісу генпрокурора, яка посідає адміністративну посаду, здійснювався онлайн моніторинг ЄРДР з приводу наявності там даних про закриття провадження.

За даним фактом Офіс генпрокурора проводить службове розслідування.

Довідка УНІАН. Справа стосується розслідування стосовно бізнесмена Сергія Курченка, який підозрюється в участі у злочинній організації екс-президента Віктора Януковича і здійсненні в її складі особливо тяжких злочинів проти держави Україна.

Читайте такожХолодницькому та керівництву НАБУ пропонували $6 мільйонів хабаря - детективи

Фігурантами “справи Курченка”, яким ГПУ оголосила про підозру за фактами скоєння ряду кримінальних правопорушень, є екс-глава АПУ Борис Ложкін, екс-голова Нацбанку Валерія Гонтарева, екс-міністр екології Микола Злочевський, чинний на той момент заступник глави АПУ Олексій Філатов та інші топ-чиновники.

Зокрема, справа проти Злочевського, за закриття якого пропонувався хабар, стосується причетності до заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Нацбанку, який видавався на підконтрольний Курченку “Реал банк”, і в легалізації цих коштів. За що було оголошено підозру ряду осіб, зокрема і Злочевському.

Загалом у ході розслідування злочинів повідомлено про підозри 98 особам, у тому числі високопосадовцям, з них 12 - високопосадовці центральних органів виконавчої влади, а також Національного банку України, 6 - керівники обласних державних адміністрацій, 14 осіб - з керівного складу державних підприємств.