этот материал доступен на русском

Великі чорні діри можуть бути шляхом у космічний гіперпростір

18:14, 11 січня 2019
Наука та IT
1942 0
Великі чорні діри, які обертаються, можуть бути шляхом для швидких космічних подорожей / NASA

Один із заповітних сценаріїв наукової фантастики говорить про використання чорних дір в якості порталів у інший вимір чи всесвіт. І ця фантазія насправді може виявитися ближчою до реальності, ніж раніше вважалося.

Про це в статті для Newsweek пише професор фізики Массачусетського університету Гаурав Ханна. Чорні діри лишаються одними з найбільш загадкових об'єктів у всесвіті. Вони - наслідок того, як потужна гравітація без упину знищує загиблу зірку, породжуючи тим самим справжню сингулярність. Таке буває, коли ціла зірка стискається до єдиної точки з нескінченною щільністю.Ця щільна і гаряча сингулярність створює діру у матерії самого часопростору, відкриваючи вірогідні можливості для подорожі в гіперпросторі. Тобто в короткому шляху в часопросторі, який дозволяє долати великі космічні дистанції за короткий термін.

Читайте такожNewsweek: Стівен Хокінг допускав подорожі в часі й не дарма

Вчені до цього часу вважали, що будь-який космічний корабель, який спробує використати чорну діру як портал, зіштовхнеться з найгіршим. Гаряча і щільна сингулярність змусить апарат розширюватися і стискатися з неприємною амплітудою аж поки повністю не випарує його.

Ханна пише, що його команда в Массачусетському університеті разом з колегами з коледжу Джорджа Гвіннетта виявили, що чорні діри за своєю природою різні. І якщо йдеться про чорну діру на кшталт Сагіттаріус А, яка розміщена в центрі нашої галактики, має великий розмір і обертається, тоді прогноз для космічного корабля сильно змінюється. Тому що сингулярність, з якою йому доведеться зіштовхнутися, буде діяти дуже "м'яко", що може дозволити мирно пройти крізь чорну діру.

На думку вченого, вся справа в тому, що сингулярність в середині великої чорної діри, яка обертається, технічно "слабка". І саме тому вона не знищує об'єкти, які з нею контактують. На перший погляд, цей факт може здатися нелогічним. Але можна провести аналогію з тим, як людина може швидко провести пальцем над свічкою, температура полум'я якої сягає 2 тисяч градусів за Цельсієм, і при цьому не обпектися.

Читайте такожЗемля може загинути в чорній дірі через гравітаційні хвилі

Автор пише, що разом з фізиком Ліором Бурко він досліджував природу чорних дір впродовж двох десятиліть. В 2016 році одна їхніх студенток Керолайн Малларі, натхненна фільмом "Інтерстеллар" Крістофера Нолана, вирішила перевірити, чи міг би дійсно головний герой Купер пройти через супермасивну чорну діру Гаргантюа, яка в фільмі швидко оберталася і мала масу в 100 мільйонів разів більшу, ніж Сонце. "Інтерстеллар" був заснований на книзі нобелівського лауреата астрофізика Кіпа Торна. А фізичні властивості вигаданої чорної діри Гаргантюа грають центральну роль в сюжеті.

Опираючись на розрахунки фізика Амоса Орі і на власні обчислювальні здібності, Малларі збудувала комп’ютерну модель, яка відтворює всі потенційні фізичні ефекти для космічного корабля чи будь-якого іншого великого об'єкту, який би падав у велику чорну діру на кшталт Сагіттаруса А. Вона виявила, що за всіх умов падіння об'єкта в таку чорну діру не супроводжувалося б нищівним впливом під час проходження через так званий внутрішній горизонт сингулярності. А за певних умов прохід через сингулярність може бути відносно комфортним. Результат дослідження вказує на вірогідність використання чорних дір такого типу для подорожей через гіперпростір.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter