Документів вже достатньо для позову до ЄСПЛ щодо моряків / фото Роман Цимбалюк, УНІАН

У Міністерстві закордонних справ України заявляють, що стан здоров'я захоплених Росією біля Керченської протоки в полон українських моряків задовільний.

Як передає кореспондент УНІАН, про це журналістам повідомив директор Департаменту консульської служби МЗС України Сергій Погорельцев.

За його словами, у МЗС є напрацювання щодо графіку наступних відвідувань українських військовополонених в СІЗО у Москві, але питання про конкретні дати залежить від домовленостей та отримання дозволів українськими консулами від російської сторони. "Конкретно дати ще не призначені, але вдалося - спочатку поранених наших трьох моряків, а потім решту всіх моряків", - сказав Погорельцев.

Відео дня

1 і 4 лютого було відвідано трьох поранених моряків - Василя Сороку, Андрія Ейдера та Андрія Артеменка. 14, 16, 17 січня та 7, 8, 11 лютого відбулося відвідування усіх інших моряків.

Читайте такожДенісова хоче "нарешті особисто поспілкуватися" з Москальковою про українських моряків

"Стан здоров'я моряків задовільний. Для вирішення питань ми використовуємо всі можливі варіанти для того, щоб їх частіше відвідувати, для того, щоб надати їм максимально більше можливості спілкуватися з рідними, медичне обстеження", - сказав Погорельцев.

"Скарг на умови тримання та застосування до них недозволених якихось засобів вони не висловлювали, на застосування фізичного тиску - не висловлювали", - запевнив дипломат.

За словами Погорельцева, українські військовополонені забезпечені теплим одягом та взуттям, їм передавалися продуктові набори і кошти.

Крім того, Україна звернулася до Міжнародного комітету Червоного Хреста, щоб представники МКЧХ відвідали моряків. "Наразі відвідання ще не відбулося, хоча люди там активно працюють", - зауважив Погорельцев.

Говорячи про визнання українців військовополоненими, директор департаменту консульської служби МЗС заявив, що "справа в термінології". "Їх практично всі наші партнери визнають як військовополонених", - сказав Погорельцев.

"Їхня риторика, їхні дії підтверджують те, що вони ставляться до них як до військовополонених", - наголосив Погорельцев. Водночас, за його словами, він не володіє інформацією, які конкретно країни визнали їх військовополоненими відповідно до Женевської конвенції.

За словами Погорельцева, всі міжнародні партнери вимагають від Росії звільнення українських моряків. "Єдиний, хто не трактує їх як військовополонених, це Російська Федерація", - наголосив він.

Як сказав Погорельцев, "сподіватися на якісь справедливі, логічні, нормальні вироки суду в Росії не доводиться, але руки не опускаємо". Водночас, на його переконання, моряки будуть звільнені і повернуться в Україну.

Як повідомляв УНІАН, вранці 25 листопада 2018 року Росія заблокувала прохід до Керченської протоки буксиру "Яни Капу" та катерам "Бердянськ" і "Нікополь", які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. При виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили прицільний вогонь по українських кораблях, які вже поверталися до Одеси, так і не отримавши інформації про можливість проходження через протоку.

Окупанти захопили в полон 24 українських військовослужбовців. Троє з них дістали поранення. Українців обвинуватили в незаконному перетині кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК Росії, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років). Всі полонені були заарештовані так званим "судом" у Криму, після чого їх доправили у московські СІЗО "Лефортово" і "Матроська тиша". Лефортовський райсуд Москви продовжив арешти захопленим українським військовим до кінця квітня.