П'ятниця,
22 вересня 2017
Наші спільноти

У стіни Аккерманської фортеці повернули закладні плити XV століття (фото)

На центральних воротах Аккерманської фортеці встановили копію закладної плити, оригінал якої став важливою знахідкою і датується 1484 роком.

Фото dumskaya.net
Фото dumskaya.net

Плиту на Кілійських воротах встановили при молдавському правителі Штефані Великому, зміцнюючи вежу перед турецьким штурмом. Точні копії ще двох плит встановили на третій вежі і у внутрішньому дворі фортеці, повідомляє Думська.

Всі плити є точними копіями оригіналів, які зберігаються в запасниках Херсонського краєзнавчого музею. У 2013 році унікальні плити були знайдені істориком Андрієм Красножоном.

За його словами, плити є єдиним унікальним підтвердженням дати будівництва фортеці.

Фото dumskaya.net
Фото dumskaya.net

"Вперше за 530 років ми можемо побачити Кілійські ворота в тому вигляді, в якому їх побачив османський султан Баязид, коли керував облогою і штурмував фортецю в серпні 1484 року", - сказав історик.

На Харківщині фермер бульдозером розрівняв 8 кілометрів валу фортеці 18 століття

На відміну від двох інших плит, які зберігалися в Одесі і приналежність яких не викликала сумнівів у вчених, плита на Кілійських воротах існувала тільки на фотографіях, і її наявність викликала великі сумніви.

Фото dumskaya.net
Фото dumskaya.net

Турки виламали цю плиту з баштової стіни в 1484 році. Вона впала в кріпосний рів з водою, після чого дивним чином була врятована невідомим аккерманцем, який переховав її за 600 метрів від фортеці. Через 400 років її знайшов історик Кочубинський і привіз в одеський музей. В ході Другої світової війни, відступаючи з Одеси, румунські війська вивезли раритети в бухарестський музей, а потім вже радянські війська переправили ці цінності ешелоном в Херсонський краєзнавчий музей. У 2013 році Красножон випадково виявив цю плиту в запасниках музею.

ЗМІ: У Криму обвалилася одна з веж Генуезької фортеці

Крім плити на Кілійських воротах, на третьої вежі фортеці була встановлена ще одна плита. Будівництво цієї вежі було закінчено 31 березня 1454 року. Вежу будував один з місцевих вельмож на ім'я Станчул.

Фото dumskaya.net
Фото dumskaya.net

Ще одна плита - найбільша за розмірами і найстаріша з Аккерманської колекції - встановлена всередині фортеці на розділовій стіні біля середніх воріт. Вона датована листопадом 1440 року.

Як повідомляв УНІАН, у Кривому Розі на місці, де стояв пам'ятник Володимиру Леніну, виявили фундамент побудованої в XIX столітті церкви.

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку