Під час мобілізації в Україні чоловіки з інвалідністю можуть отримати відстрочку від призову на військову службу, проте для її продовження потрібно виконувати встановлені процедури. Тому у людей виникає питання, що робити, якщо громадянин перебуває за кордоном та не може поки повернутися в Україну для оформлення відстрочки. Юрист Дмитро Франчук для "РБК-Україна" відповів, чи можна за кордоном продовжити відстрочку для чоловіків з інвалідністю та що буде, якщо цього не зробити.
"Безпосередньо продовжити відстрочку за кордоном, як правило, неможливо. Однак, у деяких випадках можуть бути винятки", - пояснює фахівець.
Це можна зробити, якщо:
- між Україною та країною, де перебуває громадянин, укладена міжнародна угода, яка регулює питання військового обліку іноземців, які перебувають на території іншої країни;
- в країні перебування знаходиться представництво українського ТЦК та СП, яке може надавати деякі послуги, що пов'язані з військовим обліком;
- є можливість дистанційного оформлення необхідних документів за допомогою електронних сервісів або за дорученням.
Чи потрібно повертатися в Україну для продовження відстрочки
За словами юриста, для проходження військово-лікарської комісії та оформлення потрібних документів, як правило, необхідно з'явитися в ТЦК та СП за місцем реєстрації, тому чоловікам з інвалідністю все ж доведеться повернутися в Україну для продовження відстрочки.
"Якщо це не можливо, тоді потрібно звернутися за консультацією до українського консульства або посольства в країні перебування. Важливо розуміти, що ситуація з мобілізацією в Україні динамічна, тому законодавство може змінюватися", - підкреслив Франчук.
Що буде, якщо не поновити відстрочку
"Чоловік з інвалідністю, який не поновив свою відстрочку, може бути підданий адміністративному або кримінальному покаранню, залежно від обставин та тривалості непоновлення. Конкретне покарання визначається судом і може включати штрафи або навіть кримінальну відповідальність у випадку серйозних порушень", - додав фахівець.
Тому для чоловіків можуть бути такі види наслідків:
- адміністративна відповідальність - ймовірне накладення штрафів або інших адміністративних стягнень;
- кримінальна відповідальність - це може бути у деяких випадках, зокрема якщо це було умисне ухилення від військової служби;
- труднощі з поверненням до України - можуть бути проблеми з перетином кордону;
- проблеми з оформленням документів - можуть виникнути складнощі з оформленням різних документів, які пов'язані з перебуванням за кордоном та легалізацією.
Мобілізація в Україні - останні новини
Раніше депутат Роман Костенко пояснив, чому в Україні продовжують призивати до армії чоловіків до 25 років, попри новий закон про мобілізацію. За його словами, наразі є деяка кількість громадян до 25 років, які, до прикладу, відслужили строкову службу та були призвані у 20-21-22 роки або ж закінчили військову кафедру і також призивалися.
Також колишній в'язень розповів, чому вирішив мобілізуватися до ЗСУ. Відомо, що чоловік вже два місяці воює у спецпідрозділі "Шквал" на посаді командира відділення.
"Двоє п’яних причепилися до мене, обидва дістали по шиї. Відбув чотири роки. Я міг би цей рік досидіти й не йти воювати, але мій вибір, я зробив так. Чому якісь люди повинні прийти в мою Україну й нищити мою землю?", - підкреслив військовий на позивний "Змій".