Як дізнатися, жінка військовозобов'язана чи ні/ фото УНІАН, Микола Лазаренко

Україна продовжує відбивати російську агресію і все більше жінок стає на захист нашої держави.

Адвокатка в адвокатському бюро "Тетяни Савченко" Тетяна Савченко розповіла УНІАН, хто є військовозобов'язаними з жінок в Україні та як їм діяти. Також ми пояснювали, як відбувається мобілізація в Україні для людей із судимістю.

Військовозобов'язані жінки в Україні - список професій

Те, жінки яких професій є військовозобов'язаними, передбачено українським законодавством. Там вказується, що на військовий облік мають ставати жінки, які придатні до служби за станом здоров'я, а також здобули медичну або фармацевтичну освіту. Крім того, військовозобов'язаними є жінки, які пройшли військову кафедру.

Відео дня

Тепер, коли розглянули, які професії військовозобов'язаних жінок, перейдемо до алгоритму дій.

Усі жінки-медики, фармацевти та ті, які пройшли військову кафедру, незалежно від їхнього бажання та досвіду роботи, мають стати на військовий облік.

Є ще список споріднених професій і представниці цих сфер можуть стати на військовий облік за своїм бажанням. Перелік споріднених професій, який передбачає, хто з жінок є військовозобов'язаним в Україні, зазначений у законі "Про внесення змін до наказу Міноборони України від 11 жовтня 2021 року №313"

Військовозобов'язані жінки - до скількох років можливий призов та які умови

Військовозобов'язані жінки мають такі самі обов'язки, як і чоловіки:

  • повинні раз на рік проходити ВЛК;
  • повідомляти про серйозні зміни в їхньому житті, наприклад, про переїзд, зміну сімейного стану.

Водночас зараз немає заборон на перетин кордону жінками, навіть якщо вони військовозобов'язані.

Мобілізацію українок регулює закон "Про військовий обов'язок і військову службу". У ньому вказується, що не можна призвати жінок в армію без їхньої згоди, навіть якщо вони стоять на військовому обліку. Примусова мобілізація жінок може відбутися, тільки якщо в законодавство внесуть зміни. І таке нововведення не можна запровадити постановою Кабміну.

Важливо також знати, до якого віку жінки-військовозобов'язані в Україні. Граничним віком для призову вважається 60-річчя. За бажанням військовозобов'язані жінки можуть проходити службу з моменту досягнення 18 років і аж до 60-річчя. Після цього терміну вони можуть звільнитися.

Для військовозобов'язаних жінок і для осіб чоловічої статі, які перебувають на військовому обліку, є чотири підстави для зняття з обліку:

  • смерть;
  • припинення громадянства;
  • непридатність до служби за постановою військово-лікарської комісії;
  • граничний вік.

Для жінок приналежність до військовозобов'язаних визначається виключно за освітою. Жінка стає військовозобов'язаною вже за фактом здобуття освіти. При цьому досвід роботи не має значення.

Наприклад, військовозобов'язані жінки-медики стають на військовий облік саме після здобуття медичної або фармацевтичної освіти. Оскільки наразі мобілізація жінок є лише добровільною, то українка може не виявляти бажання мобілізуватися, якщо того не хоче.

Варто зазначити, що немає жодних особливостей у тому, до якого віку жінки-медики військовозобов'язані - ці обмеження єдині для всіх.

довідка
Татьяна Савченко
Татьяна Савченко
Адвокат в адвокатському бюро "Тетяни Савченко"

Тетяна Савченко - адвокат Адвокатського бюро «Тетяни Савченко»

Свій шлях до адвокатури розпочала у 2017 році, спеціалізуючись на сімейному, спадковому, банківському та фінансовому праві. У 2023 році розпочала власну справу, як незалежний адвокат. 

Наразі основними напрямками діяльності є військове, сімейне, фінансове, спадкове та господарське право.

На думку іншої юристки - Маріси Скуби, адвокатки Адвокатського об'єднання "Globa&Globa", обов'язкової мобілізації жінок не буде, поки вистачає чоловіків.

"Наскільки мені відомо, зараз мобілізовано приблизно 15% чоловіків. На мою суб'єктивну думку, поки є чоловіки, які зобов'язані стати на військовий облік, жінок примусово ніхто не зобов'яже", - підсумувала вона.

Експертка вважає, що всі високопосадовці держави усвідомлюють, яку наразі особливу цінність мають жінки в Україні, бо саме від них залежать майбутні покоління і фактично існування нації.

довідка
Маріса Скуба
Маріса Скуба
Адвокат АО «Globa&Globa»

Маріса Скуба навчалась у Академії адвокатури України. 

Зараз вона адвокат АО «Globa&Globa», спеціалізується у сфері кримінального права і процесу, а також військового права. Захисниця прав та інтересів військовослужбовців, зокрема, бійців 3 ОШБр

Вас також можуть зацікавити новини: